هشدار رییس کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی: اصـلاحات نیـاید استعفا می‌دهـم

شنبه 22 میزان 1396/

رییس کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی اعلام کرد که در صورت برکنار نشدن عاملان تقلب و عدم تحقق اصلاحات در کمیسیون انتخابات تا ماه آینده از سمت خود کناره گیری خواهد کرد.
mandegar-3عبدالعزیز آریایی رییس کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی اعلام کرد که با وجود گذشت زمان هنوز هم کسانی که در تقلب انتخابات گذشته دست داشتند به کار در کمیسون‌های انتخاباتی ادامه می‌دهند.
وی به حکومت وحدت ملی هشدار داد در صورت عدم تحقق اصلاحات در کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان از سمتش کناره گیری خواهد کرد.
رییس کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی با اشاره به عدم برکناری عاملان تقلب انتخابات گذشته افغانستان گفت: اگر این موضوع را با دولت افغانستان تا ماه آینده حل و فصل نکنم به ضعف مدیریتی خود اعتراف کرده و از سمت خود استعفا خواهم کرد.
این در حالی است که اخیرا احزاب سیاسی، نمایندگان مجلس و نهادهای ناظر بر انتخابات افغانستان نسبت به عملکرد کمیسیون انتخابات، مداخله حکومت و نبود عزم جدی برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی‎ها نیز ابراز نگرانی‌ کرده‌اند.
از سوی دیگر به تازگی، احزاب منتقد حکومت وحدت ملی با تشکیل شورایی تحت عنوان «شورای تفاهم جریان‌های سیاسی» افغانستان خواستار تحقق اصلاحات اساسی و یا منحل شدن کمیسیون انتخابات افغانستان شده‌اند.
نعیم ایوب‌زاده رییس بنیاد انتخابات شفاف و عادلانه افغانستان نیز با ابراز نگرانی نسبت به احتمال عدم برگزاری انتخابات به حکومت وحدت ملی هشدار داده تا با عملکرد صادقانه زمینه برگزاری انتخابات در این کشور را فراهم کند.
اما کمیسیون انتخابات افغانستان برای پاسخ به نگرانی‌های احزاب سیاسی و نمایندگان مجلس در نشست خبری تلاش حکومت وحدت ملی برای مهندسی انتخابات آینده پارلمان را تکذیب کرده است.
با وجود اینکه یکی از تعهدات اساسی حکومت وحدت ملی تحقق اصلاحات در کمیسیون انتخابات و نظام انتخاباتی در این کشور است؛ اما با گذشت سه سال از تشکیل این حکومت افرادی که به تقلب متهم هستند در کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی به کار خود ادامه می‌دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.