هشدار زاخیل‌وال به پاکستان: مرز را باز نکنید با «چارتر» گیرمانده‌ها را انتقال می‌دهیم

دوشنبه 16 حوت 1395/

سفیر افغانستان در اسلام‌آباد گفت اگر پاکستان مرز مشترک دو کشور را مجدداً بازگشایی نکند، کشورش پروازهای ویژه‌یی برای خارج کردن شهروندانش در پاکستان اعزام می‌کند.
به گزارش پایگاه زی نیوز، پاکستان ۱۶ فبروری در پی کشته‌شدن ۸۸ تن بر اثر بمبگذاری انتحاری در یک عبادتگاه در سند مرز با افغانستان را بست.
mandegar-3سفیر افغانستان در اسلام‌آباد معتقد است که پاکستان دلایل متقاعد کننده‌یی برای بسته نگه داشتن مرز مشترک ندارد.
سفیر افغانستان شنبه در پیامی در فیس‌بوک نوشت: اظهاراتی مبنی بر اینکه مرز باید بسته بماند تا از عبور تروریست‌ها جلوگیری به عمل آید هیچگونه سندیتی ندارد؛ چرا که این‌گونه گذرگاه‌های مرزی مثل تورخم و سپین‌بولدک با صدها نیروی امنیتی و ارتش محافظت می‌شود و در این مکان‌ها انواع زیر ساخت‌ها و تجهیزات مربوطه وجود دارد.
به گفته او، تداوم تعطیلی غیرمنطقی مسیرهای تجاری و ترانزیتی افغانستان – پاکستان هیچ توجیه دیگری ندارد الا آسیب زدن به مردم افغانستان.
او همچنین در دیدار با سرتاج عزیز، مشاور نخست‌وزیر پاکستان در امور خارجی به او گفت که اگر مرز طی چند روز آتی بازگشایی نشود، پروازهای چارتر برای خارج کردن افراد گرفتار ارسال می‌کند.
دولت پاکستان گذرگاه مرزی تورخم را به مدت نامعلومی بسته است و تمام انواع ارتباطات به “دلایل امنیتی” مسدود است. بسته شدن مسیرها موجب تشدید تنش‌ها میان کابل و اسلام‌آباد شده است. حملات ماه گذشته جرقه افزایش تنش‌ها بود.
در همین حال حامد کرزی، رییس‌جمهوری سابق افغانستان در واکنش به بسته ماندن مرز کشورش گفته است افغانستان خط “دیورند” را به عنوان مرز رسمی میان افغانستان و پاکستان به رسمیت نخواهد شناخت.
کرزی در پیامی تویتری گفت: دولت پاکستان حق ندارد شرایطی خاصی را درباره خط دیورند به ما دیکته کند. ما به دولت پاکستان یادآوری می‌کنیم که افغانستان خط دیورند را به رسیمت نشناخته و نخواهد شناخت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.