هشدار سازمان ملل پس از تظاهرات روز جمعه در کابل: کمک‌های مان را قطع می‎کنیم

24 سنبله 1393/

سازمان ملل در واکنش به تنش‌های موجود درباره مشارکتش در تحقیقات بسیار سخت در مورد تقلب در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، تهدید کرد که اگر کارکنان این سازمان مورد آزار و اذیت قرار گیرند، کمک خود به کابل را قطع می‌کند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، این هشدار یک روز پس از آن مطرح شد که شماری از معترضان مقابل مقر سازمان ملل در کابل تجمع کرده و این سازمان جهانی را به کمک به تقلب انتخاباتی متهم کردند.mnandegar-3
این نشانه دیگری از افزایش تنش‌ها پیش از انتشار نتایج نهایی انتخابات در چندروز آتی است، یک بحران دو ماهه در خصوص نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برای تعیین جانشین حامد کرزی، چند ماه پیش از خروج اکثر نیروهای بین المللی باعث بی‌ثباتی این کشور شده است.
از اوایل جولای سال جاری میلادی که عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمد زی، دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان جداگانه ادعای پیروزی کرده و یکدیگر را به تقلب درانتخابات متهم کرده اند، سازمان ملل نظارت بر تحقیقات درباره تقلب انتخاباتی را به عهده گرفته است.
کارکنان سازمان ملل بارها توسط ناظران بازرسی این نامزدهای رقیب گرفتار مناقشات تند و شدیدی شده اند. پس از تظاهرات روز جمعه که به صورت صلح آمیز برگزار شد، اما در آن شعارهای « مرگ بر سازمان ملل « نیز سر داده شده، این هیات جهانی تصمیم گرفت تا خطی مشخص کند.
یکی از مقامات هیات کمک رسانی سازمان ملل درافغانستان در توییتر خود نوشت: ارعاب و حملات لفظی به سازمان ملل قابل قبول نیست. اگر چنین رفتارهایی ادامه داشته باشد، سازمان ملل مجبور می‌شود تا فعالیت‌های خود را به شدت محدود کرده و کمک به افغانستان و مردمش را کاهش دهد.
سخنگوی سازمان ملل در کابل از اعلام جزییات رفتارها و تهدیدها علیه کارکنان سازمان ملل امتناع کرد.
دفتر سازمان ملل ملل در کابل با پخش خبرنامه‎یی گفته است که اگر این گونه حملات لفظی بر سازمان ملل ادامه یابد، این سازمان دفتر ولایتی اش را در ولایت بلخ بسته خواهد کرد.
تهدید قطع کمک بر خطر جدی در بحران انتخاباتی افغانستان تاکید دارد که امیدها برای گذار بدون دردسر قدرت پیش از خروج نیروهای خارجی از این کشور را از بین برده است. مذاکرات میان نامزدهای رقیب برای تشکیل دولت اتحاد ملی در هفته‌های اخیر بی نتیجه مانده است. قرار است نتایج نهایی انتخابات در چند روز آتی منتشر شود اما تاریخ دقیق آن هنوزمشخص نیست.

اشتراک گذاري با دوستان :