هشدار سناتوران از خانه‌نشین ساختن افسران با تجربه

گزارشگر:چهار شنبه 22 سنبله 1396 ۲۱ سنبله ۱۳۹۶

شماری اعضای مجلس سنا از احتمال تقاعد هزاران افسر نظامی به دولت هشدار داده و این تصمیم را برای امنیت کشور خطرناک توصیف کردند.
اعضای مجلس سنا همچنین این تصمیم حکومت را خلاف قانون ذاتی امور افسران نظامی عنوان کردند.
mandegar-3عبدالله قرلق یک عضو مجلس سنا گفت: «ریفورم جدیدی که حکومت قرار است درمورد افسران نظامی روی دست گیرد عواقب بدی برای کشور دارد؛ بر بنیاد این تصمیم ژنرالان نظامی افغانستان بعد از سن ۵۰ ساله‌گی تقاعد داده می‌شوند در حالی که یک تورن امریکا تا ۷۰ ساله‌گی کار می‌کند».
آقای قرلق افزود که افسران جوان تجربه کافی ندارند و نمی‌توانند امور نظامی کشور را به درستی مدیریت کنند.
گلالی اکبری دیگر عضو سنا هم گفت: «براساس فرمان جدید رییس جمهور، ژنرالان در اوج تجربه به تقاعد سوق داده می‌شوند و ژنرالان جوان نمی‌توانند جای خالی آنان را پر کنند».
خانم اکبری افزود که اگر این کار از سوی حکومت عمل شود، نظام افغانستان فلج خواهد شد.
سمیع فیصل منشی مجلس سنا نیز گفت: «تصمیم اخیر دولت مبنی بر تقاعد هزاران افسر نظامی خلاف قانون ذاتی امور افسران نیز می باشد زیرا این تصمیم بدون آوردن تعدیل در این قانون گرفته شده است».
آقای فیصل خاطرنشان کرد که این تصمیم حکومت، کشور را با بحران کمبود کادر نظامی مواجه خواهد ساخت.
او این تصمیم را عجولانه خواند و از حکومت خواست که در این تصمیم خود تجدید نظر کند.
در همین حال، فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا نیز تاکید کرد که اگر این تصمیم خلاف قانون امور ذاتی افسران نظامی گرفته شود، در برابر آن می‌ایستد و از قانون دفاع می کند.
گفته می‌شود، اخیراً رییس جمهور غنی فرمانی را صادر کرده است که بر اساس آن افسران نظامی بالای سن ۴۸، ۵۰ تا ۵۵ سال تا ۱۸ ماه دیگر به تقاعد سوق داده خواهند شد.
هرچند جزئیات بیشتری از این فرمان منتشر نشده اما، واکنش‌های زیادی را به ویژه در شورای ملی به راه انداخته است.روز گذشته مجلس نمایندگان نیز با این تصمیم حکومت مخالفت کرد.
در همین حال، ریاست جمهوری گفته است که قانون ذاتی امور افسران نیاز به تعدیل دارد اما تاکید کرده که معلومات بیرون داده شده در این مورد کامل نبوده و نگرانی‌ها در این زمینه بی‌مورد است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.