هشدار شورای نامزدان به حکومت و کمیسیون انتخابات: تحریم انتخابات آخرین گزینه است

۲۰ جوزا ۱۳۹۸

اعضای شورای نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری به حکومت و کمیسیون انتخابات هشدار داده‌اند‌ در صورتی ‌که به خواسته آنان تمکین نشود در نهایت انتخابات را تحریم خواهند کرد.
شورای نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری که ۱۲ ستاد انتخاباتی را شامل می‌شود، دیروز دوشنبه، ۲۰ جوزا با صدور اعلامیه‌یی حکومت را به ادامۀ کارهای غیرقانونی به‌ویژه در خصوص تقرری‌های جدید در پست‌های عالی رتبۀ دولتی به هدف کمپاین انتخاباتی، متهم کرده است.
mandegarنامزدان در این اعلامیه به کمیسیون انتخابات نیز هشدار داده در صورتی که اعضای این کمیسیون مطابق قانون انتخابات عمل نکنند از سوی نامزدان سلب اعتماد خواهند شد.
گفتنی است که اعضای کمیسیون انتخابات در یک رأی‌گیری علنی از سوی نامزدان انتخابات برگزیده شده‌اند.
اعلامیه افزوده، سران حکومت وحدت ملی بعد از ماه جدی سال ۱۳۹۷ به حیث کاندیدان ریاست‌جمهوری ثبت نام نموده‌اند، فلهذا تمام عزل و نصب‌های مقامات بلند پایه دولتی غیرقانونی بوده و نامزدان این عزل و نصب‌ها را زمینه‌سازی به‌خاطر مدیریت انتخابات به نفع تیم حاکم می‌دانند.
در اعلامیه گفته شده که شورای نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری یک طرح سیاسی را به حکومت وحدت ملی ارایه داشته ولی تاهنوز به این طرح توجه صورت نگرفته است.
شورای نامزدان افزوده، اگر سران حکومت وحدت ملی در مقابل رقبای انتخاباتی و ملت غیور افغانستان به امورات غیرقانونی و بی اعتنایی شان ادامه دهند شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از تمام گزینه‌ها در چارچوب قانون برخلاف حکومت وحدت ملی استفاده خواهند کرد.
در اعلامیه این شورا آمده که در نهایت اگر محمداشرف غنی به خواسته‌های قانونی شورای نامزادان انتخابات ریاست‌جمهوری تمکین نکند، این شورا تحریم انتخابات را به طورگزینه آخری مورد استفاده قرار خواهد داد که درآن صورت تمام مسوولیت به دوش سران حکومت وحدت ملی خواهد بود.
این در حالی است که با وجود انتقادهای تند شورای نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری اخیراً رییس حکومت وحدت ملی ده‌ها وزیر، معین، سفیر و مقام‌های عالی رتبه دولتی را جدیداً مقرر کرده و این روند کماکان جریان دارد.
این عزل و نصب‌ها از سوی بسیاری از منتقدان سیاسی حکومت نیز کمپاینی خوانده شده است.
جان بس سفیر امریکا در کابل نیز دوره کار حکومت وحدت ملی را مطابق قانون اساسی افغانستان پایان یافته دانسته و انتصابات اخیر در حکومت را سوال برانگیز خوانده است.
سفیر امریکا در کابل تأکید کرده که رهبران حکومت وحدت ملی باید درک کنند که در دورۀ ویژه قرار دارند. وی همچنان خواهان محدود شدن صلاحیت‌های رهبران حکومت وحدت ملی شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.