هشدار مک‌کریستال: از سرنوشت عراق درس بگـــیریم

گزارشگر:4 حوت 1392 ۳ حوت ۱۳۹۲

فرمانده سابق نیروهای ناتو و امریکا در کابل هشدار داد، اگر واشنگتن تا پایان سال جاری میلادی تمامی نیروهای خود را از افغانستان خارج کند، این کشور به مناطق جنگی تبدیل می‌شود.
به نوشته روزنامه داون، این هشدار جنرال استنلی مک کریستال، فرمانده سابق نیروهای ناتو و امریکا در کابل همزمان با رای‌گیری کنگره امریکا درباره حضور تعدادی از نیروها در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ میلادی یا خروج کامل نیروها از این کشور مطرح شده است.mandegar-3
وی در مصاحبه‌یی با شبکه خبری سی. بی. اس همچنین هشدار داد، اگر امریکا تمامی نیروهای خود را از افغانستان خارج کند، این کشور با موقعیتی مشابه با عراق مواجه خواهد شد.
جنرال مک کریستال افزود: فکر می‌کنم که این یک هشدار است و ما باید از آنچه که در عراق رخ داد، درس بیاموزیم. خروج سریع امریکا از عراق اختلافات فرقه‌یی در این کشور خاورمیانه را تشدید کرد و به القاعده اجازه داد تا در برخی مناطق دوباره ظهور کند.
جنرال مک کریستال رهبری عملیات‌های نظامی امریکا در عراق و افغانستان را به عهده داشت اما در سال ۲۰۱۰ میلادی پس از آنکه در مصاحبه‌یی با مجله «رولینگ استون» از جو بایدن، معاون رییس‌جمهوری امریکا و دیگر مقام‌های دولت انتقاد کرد، مجبور به استعفا شد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکا به پایگاهی برای تروریسم تبدیل می‌شود یا خیر؟ گفت: فکر می‌کنم که هر چیزی امکان دارد. فکر نمی‌کنم که طالبان آنقدر قوی باشد که دست به حمله زده و زمام امور یک افغانستان متحد را به دست گیرد. به نظر من بیشتر امکان دارد که افغانستان به مناطق جنگی تبدیل شود.
جنرال مک کریستال ادامه داد: اگر امریکا حضور نظامی موثری در افغانستان داشته باشد، می‌توان از این پیامدها جلوگیری کرد. به نظر من آنچه که افغانستان به آن نیاز دارد، نمایش تعهد و همکاری و دوستی است. این مساله به معنای حضور هزاران هزار نیرو نیست بلکه به معنای حضور تعداد اندکی نیرو برای تضمین عدم خروج ما از این کشور است.
امریکا باید تمامی نیروهای خود را تا پایان سال جاری میلادی از افانستان خارج کند اما می‌خواهد تعداد اندکی از نیروهای خود را برای مقابله با القاعده و آموزش نیروهای افغانستان در این کشور حفظ کند. اما حامد کرزی، رییس‌جمهوری افغانستان از امضای یک توافقنامه امنیتی دو جانبه میان کابل- واشنگتن امتناع کرده است؛ توافقنامه‌یی که به نیروهای امریکایی اجازه می‌دهد پس از سال ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان حضور داشته باشند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.