هشدار والی بلخ به کشورهای خارجی: طـرف نشـویـد!

دوشنبه 26 سرطان 1396/

عطامحمد نور رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی در مراسمی در شهر مزارشریف اعلام کرد که کشورهای خارجی نباید به دسیسۀ حلقاتی در برابر ائتلاف نجات قرار گیرند و باید در قضایای داخلی افغانستان بی‌طرف باشند.
او گفت که اگر این کشورها بی‌طرف نباشند، مجبور خواهند شد از هرکشوری حمایت و کمک دریافت نمایند؛ اما مزدوری هیچ کشوری نخواهند شد.
mandegar-3آقای نور گفت که ائتلاف شورای عالی نجات افغانستان شکننده و بین اشخاص محدود نیست، بلکه شخصیت‌های شاخص و چهره‌های مردمی قندهار، هلمند، و ننگرهار از جنوب و شرق نیز در آن حضور دارند زیرا در تمام کشور از عملکرد حکومت به ستوه آمده‌اند.
وی با انتقاد از مواضع سفارتخانه‌های کشورهای خارجی در پرونده جنرال دوستم نیز گفت که حکومت افغانستان از یک پرونده حقوقی یک پرونده سیاسی می‌سازد و اظهار نظر شرکای بین‌المللی در این مورد قابل قبول نیست.
والی بلخ در ادامه هشدار داد که نباید حامیان خارجی از حد مشاوره تجاوز کنند و علیه ائتلاف سیاسی فعالیت کنند زیرا این ائتلاف برخواسته از عمق جامعه این کشور است.
عطامحمد نور گفت شرکای بین‌المللی نباید طرف این ائتلاف قرار بگیرند و نباید برخلاف شعارهایی که درباره حقوق بشر سر می‌دهند از حکومتی که فساد در آن موج می‌زند و معترضان مدنی را با گلوله سرکوب می‌کند حمایت مالی خود کنند.
رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی اظهار داشت جامعه جهانی و کشورهای متحد افغانستان باید در مدل کاری خود در این کشور تجدید نظر کنند و با این ائتلاف سیاسی مذاکره کنند.
وی با انتقاد از عملکرد ریاست جمهوری افغانستان تصریح کرد که استبداد اداری بیداد می‌کند و فرمان اخیر رییس جمهور و سلب اختیارات وزرا برای اخذ قرارداد، عزل و نصب‌ها و سایر اختیارات اجرایی در آن، مخالف قانون اساسی این کشور است، اما من به فرمان غیرقانونی رییس جمهور عمل نخواهم کرد و کار خود را تنها مطابق قانون اساسی به پیش خواهم برد.
والی بلخ تاکید کرد که اداره تمام این کشور را سه یا چهار نفر در دست گرفته‌اند و همه اختیارات وزرا را نیز قبضه کرده‌اند.
نور با اشاره به اینکه قبلا داعش وجود نداشت، اظهارداشت که اکنون این گروه تروریستی در بخش‌هایی از افغانستان فعالیت می‌کند و و در نتیجه سیاست‌های استبدادی حکومت وحدت ملی از نظر امنیتی و اقتصادی با فروپاشی روبرو است.
وی افزود که هنوز مذاکراتش با اشرف غنی تمام نشده بود که وقوع این حادثه او را بین حق مردم و امتیازات ریاست جمهوری قرار داد اما او نیز امتیازات را بر مردم ترجیح داد.
والی بلخ در ادامه با انتقاد از عبدالله گفت: «رییس اجرایی در حالی هیچ کاری نکرد که عضو شورای امنیت در حکومت بود و شرم باد بر او که از حق جوانانی که به او رای داده بودند ولی در خون غلطیدند دفاع نکرد».

اشتراک گذاري با دوستان :
 • Nawid Parsa

  نا کامی تمدید پالیسی ایجاد دولت – ملت بالوسیله شاخه های درانی- غلزای بر محور پشتونیسم:
  • نخبگان افغان تبار امریکایی- اروپایی – افغان ملتی ها و پا کستان – عربستان سعودی مدافع این دیدگاه بودند به ویژه بعد از ۲۰۰۱ از موافقتنامه بن به بعد.
  • کرزی بانی فاشیسم نوین در افغانستان با همکاری سپنتا منحیث بخچه بردار” بی قوم و بی ریشه اپورتونیست ” مجری درانی این پالیسی بود .
  • گروه غلزی غنی-اتمر – خپلواک و متحد “خر”وتی جدید شان حکمتیار ادامه دهنده این پالیسی بر محور غلزایی اند.
  • دی دی آر و منزوی ساختن و اضمحلال نیرو های امنیتی با انگیزه وطندوستی و ضد طالبان-پا کستان بخشی از اهداف پا کستان و عربستان سعودی بود که بالوسیله دو شاخه فوق پشتون برای ارضای پا کستان و تثبیت موقف پشتون عملی شد.
  آغاز نوین:
  • ایجاد میکانیسم اجرای قدرت از طریق ایجاد شورای ریاست جمهوری ” متشکل از ۴ قوم عمده “الی بازنگری قانون اساسی به منظور نهادینه ساختن این اصل.
  • ویا تطبیق صلاحیت های رئیس جمهور بالوسیله دو راس قدرت الی دایر شدن مجلس بزرگ ملی و بازنگری قانون اساسی باساس موافقتنامه سیاسی.
  • بررسی امکان تقسیم مقام های ریاست جمهوری ، صدارت ، رئیس مجلس نمایندگان و دادگاه عالی بالوسیله ۴ قوم عمده کشور با الهام از تجارب لبنان و قبرس در سده گذشته و یا مدل های دیگر.
  • عدم مرکزیت اداری همراه با صلاحیت های ویژه به ادارات و مجالس محلی.
  اشخاص اپورتونیستی که از سایر اقوام بدون حل مسئله اساسی اعمال قدرت و مشارکت سیاسی عادلانه در پهلوی کرزی ویا غنی قرار میگیرند مرتکب خیانت بزرگ تاریخی میگردند. نباید فریب شعار های مانند : موقعیت حساس کشور، همه برادر مسلمان و افغانیم، زنده باد وحدت ملی ووووغیره را بار دیگر بخوریم.