هشدار وزیر مالیه از تأخیر در پرداخت کمک‎‏های جامعۀ جهانی: در بودجۀ توسعه‎یی با مشکل جدی مواجه شده‎ایم

21 ثور 1393/

وزیر مالیه کشور می‎گوید که دولت افغانستان با تأخیر پرداخت کمک‌های تعهد شده جامعه جهانی در نشست توکیو، با مشکلات جدی در بودجه توسعه‌یی روبرو شده است. مسوولان دولتی همچنان می‌گویند پس از انتقال قدرت به رییس‌جمهور منتخب جدید، کنفرانس بین‌المللی بزرگی را به منظور تجدید تعهد افغانستان در رابطه با «پاسخگویی متقابل» و به منظور جذب کمک‌های بیشتر برگزار خواهد کرد.mnandegar-3
با گذشت دوازده سال از آغاز حکومت جدید، افغانستان برای ادامه حکومت‌داری هنوز به کمک‌های جهانی وابسته است و درصدی بیشتر بودجه ملی این کشور را همین کمک‌ها تشکیل می‌دهد.
عمر زاخیلوال، وزیر مالیه افغانستان روز شنبه ( ۲۰ ثور ۱۳۹۳) در نشستی که بین مقام‌های دولت افغانستان و نماینده‌گان کشورهای تمویل کننده در کابل برگزار شد، گفت: «امروز در این جلسه اختصاصی مشترک، پیشرفت‌های دولت افغانستان را براساس تعهدات چارچوب توکیو گزارش داده و دورنمای اقتصادی برای کنفرانس بعدی ارایه می‌دهیم».
آقای زاخیوال از زمان و مکان مشخص این کنفرانس چیزی نگفت؛ اما تاکید کرد که حکومت اصلاحاتی به میان آورده که می‌تواند کمک کننده‌ها را برای ادامه کمک به افغانستان اطمینان دهد.
آخرین کنفرانس بین المللی کمک به افغانستان در سال ۲۰۱۲ در توکیو پایتخت جاپان برگزار شد و افغانستان در این کنفرانس تعهد کرد تا با فساد مبارزه می‌کند و از شفافیت در مصرف کمک‌ها، به جامعه جهانی گزارش می‌دهد.
کشورهای کمک‌کننده در کنفرانس توکیو به دولت افغانستان گفتند که این کمک‌ها دیگر بی‌قید و شرط نیستند؛ بلکه مهم ترین شرط تداوم آنها، جلوگیری از فساد و هدر رفتن کمک ها است.
این در حالی است که حکومت افغانستان همواره تاکید کرده که بیشترین و بزرگترین فساد در کمک‌هایی است که مستقیماً به کمپنی‌های خارجی داده می‌شوند. اما کمک کننده‌ها می‌گویند حکومت افغانستان هنوز ظرفیت کافی برای مصرف این کمک‌ها را پیدا نکرده است.
وزیر مالیه افغانستان گفت از ۱۷ شاخصی که کمک کننده‌‍ها در کنفرانس توکیو تعیین کرده بودند، ۱۶ مورد آن برآورده شده است: «دولت افغانستان از مجموع ۱۷ تعهد مندرج کنفرانس توکیو ۱۶ تعهد را کاملا عملی نموده و در یک مورد دیگر پیشرفت‌های ملموس به دست آورده است. این گپ بسیار بزرگ است».
آقای زاخیلوال گفت که دولت افغانستان برای بهبود سیستم اداره در حکومت، قوانین جدیدی تدوین کرده و برخی از قوانین دیگر را اصلاح نموده است. قانون معادن، قانون مالیات بر ارزش افزوده، قانون اداره مالیات، قانون مبارزه علیه پولشویی و قانون مبارزه علیه تمویل تروریسم قوانینی بودند که جهان از افغانستان تدوین و اجرای آنها را می‌خواست.
یان کوبیش، نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد نیز تصویب این قوانین را دستاورد بزرگی برای ادامه کمک های جهانی برای افغانستان خواند. آقای کوبیش گفت که هر دو مجلس پارلمان توانسته اند در فرصت مناسب این قوانین را تصویب کنند.
آقای کوبیش گفت باوجود این دستاوردها، چالش‌هایی نیز وجود دارند: «همه ما پیشرفت‌ها را می بینیم؛ مانند عاید سرانه نسبت به یک سال پیشتر از آن. ما همچنین از تنش‌‌‌‌‌ها آگاه هستیم که مشکلاتی را در برابر ما قرار داده است».
علاوه بر این، نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد از آمادگی‌های افغانستان برای انتقال مسالمت آمیز قدرت به حکومت جدید استقبال کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :