هشـدار سنـاتـوران از بحـران امنیتـی در شمـال

چهار شنبه 17 عقرب 1396/

مجلس سنا با انتقاد از افزایش نا آرامی‌ها در کشور می‌گوید که اگر حکومت در کنترل این بحران ناتوان است باید به مردم افغانستان مراجعه کند.
محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا گفت: «بحران امنیتی در کشور جریان دارد و اگر حکومت در تامین امنیت مردم ناتوان است باید به مردم mandegar-3افغانستان مراجعه کند».
آقای ایزدیار خاطر نشان کرد که حکومت باید شورای ملی را از عدم توانایی خود در تامین امنیت کشور در جریان بگذارد.
او با اشاره به افزایش نا آرامی در شمال کشور گفت که این مساله مردم را نگران کرده است.
در همین حال، برخی سناتورها در مجلس سنا از افزایش فعالیت‌های تروریستی در ولایت قندوز، سرپل، فاریاب، جوزجان و سرپل ابراز نگرانی کردند.
نبیه مصطفی زاده سناتور ولایت جوزجان گفت که وضعیت امنیتی در این ولایت خراب است و مردم جوزجان تا هنوز چندین بار از دولت مرکزی تقاضا کرده است که عملیات نظامی گسترده را به هدف پاکسازی مخالفان از این ولایت انجام دهد اما به گفته او، تا هنوز به این درخواست مردم پاسخ داده نشده است.
خانم مصطفی‌زاده از مجلس سنا خواست که برای راه اندازی عملیات تصفیه ای در این ولایت، حکومت را زیر فشار قرار دهد. او هشدار داد که اگر عملیات اجرا نشود، در ولسوالی‌های درزاب، قوش‌تپه و آقچه این ولایت فاجعه انسانی رخ خواهد داد.
عبدالله قرلق دیگر عضو سنا نیز گفت که نا امنی‌ها در ولسوالی دشت ارچی قندوز و خواجه غار تخار افزایش یافته و طالبان بیرق داعش را بلند کرده اند و همه روزه مردم را می‌کشند.
گل محمد رسولی دیگر عضو مجلس سنا نیز گفت که وضعیت امنیتی در فاریاب، سرپل و جوزجان تشدید یافت است و داعش در حال تصرف قریه جات‌ها و سربازگیری در این ولایت‌ها هستند.
آقای رسولی خاطرنشان کرد که شاهراه فاریاب- بلخ از دو ماه به این طرف شاهد نا امنی های گسترده است و ماموران دولتی از این راه رفت و آمد کرده نمی‌توانند.
او هشدار داد که اگر دولت عملیات تصفیه ای در این ولایت‌ها راه اندازی نکند، مردم مجبور اند که به صفوف داعش بپیوندند.
به گفته او، گروه داعش هم اکنون نیز از فقر مردم فاریاب سوء استفاده کرده و از میان آنان سربازگیری می‌کند.
گفتنی است که برعلاوه طالبان، فعالیت‌های گروه داعش اخیراً در ولایت‌های شمالی کشور گسترش یافته و نگرانی‌های زیادی را به بار آورده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.