هفت سال از بهار عربی گذشت

گزارشگر:سه شنبه 28 قوس 1396 ۲۷ قوس ۱۳۹۶

mandegar-3معترضان در شهر «سیدی بوزید» تونس به مناسبت هفتمین سالروز آغاز قیام‌های موسوم به بهار عربی که با کشته شدن یک دوره‌گرد خیابانی جرقه خورد، به خیابان‌ها آمدند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، محمد بن بوعزیزی، دستفروش تونسی بود که در ۱۷ دسمبر ۲۰۱۰ در اعتراض به توقیف کالاهایش و تحقیری که یک مأمور زن شهرداری به او روا داشته بود خود را در مقابل ساختمان شهرداری به آتش کشید. اقدام بوعزیزی آغازگر انقلابی در تونس شد که به حکومت ۲۳ ساله زین‌العابدین بن علی بر این کشور پایان بخشید. پس از آن‌که خودسوزی بوعزیزی توانست به سرنگونی حکومت بن علی بینجامد، چندین مرد دیگر در سایر کشورهای عربی چون مصر، الجزایر و موریتانی نیز به تقلید از بوعزیزی به خودسوزی دست زدند.
تظاهرات معترضان بیکار و فعالان تونسی خشمگین از بیکاری و عدم وجود فرصت‌های شغلی موجب شده تا تنش‌ها به شدت افزایش یافته و شهر سیدی بوزید همچنان گرفتار بماند. حدود ۴۰ عضو گروه افراطی حزب‌التحریر به جرم تلاش برای برگزاری راهپیمایی غیر قانونی و افراشتن بنرهایی علیه مقام‌ها بازداشت شدند.
عصر شنبه نیروهای امنیتی تونس علیه معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کردند چرا که آنها برخی از مسیرهای تردد را با تایر مسدود کرده بودند. یکشنبه مراسمی رسمی به همین مناسبت برگزار شد اما سازمان‌دهندگان اعتراضات معتقدند که مقام‌ها برای بی اهمیت جلوه دادن این روز در تاریخ اخیر تونس تلاش می‌کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.