هفت کشته در حملۀ طالبان بر یک شرکت لوژستیکی در کابل

/

شورشیان یک شرکت لوژستیکی و تمویلی نیروهای ناتو را در کابل مورد حمله قرار دادند. در این حمله انتحاری و تیراندازی، دست کم پنج محافظ و دو فرد ملکی کشته شدند. طالبان مسوولیت حمله را به عهده گرفتند.
جنرال ایوب سالنگی، فرمانده پولیس کابل گفت که حوالی ساعت چهار و نیم صبح سه شنبه یک حمله کننده انتحاری موتر مملو از مواد انفجاری اش را به دروازه ساختمان این شرکت راند و منفجر نمود. او افزود که در عین زمان، سه مهاجم دیگر به تیراندازی بر محافظان این شرکت شروع کردند.
به گفته سالنگی، راننده موتری که می‌خواست وارد ساختمان شود در انفجار کشته شد و پنج محافظ این شرکت تمویلی ناتو به دنبال انفجار در اثر تیراندازی کشته شدند. چهار تن از کشته شده‌ها محافظان قراردادی نیپالی بوده اند. دو تن دیگر از کشته شده‌ها راننده این شرکت لوژستیکی بوده اند.
این انفجار بسیار قوی بود و گودال بزرگی به عمق ۶ متر و وسعت ۱۵ متر ایجاد کرد. فرمانده پولیس کابل گفت: «این انفجار حفره‌یی به اندازه یک حوض ایجاد کرد». او افزود که سه واسکت مملو از مواد انفجاری از صحنه حادثه به دست آمده است. درگیری مهاجمان با نیروهای امنیتی برای یک ساعت طول کشید تا این که هر سه مهاجم از پای درآمدند.
عتیق الله، یک راننده ۵۴ ساله در این شرکت لوژستیکی گفت که چهار تن از همکاران او در این انفجار زخمی شده اند. او افزود: «من از خواب برخاستم و می‌خواستم بروم برای نماز صبح که ناگهانی یک انفجار قوی صورت گرفت و بعد از آن تیراندازی شروع شد. ما از ساختمان فرار کرده به ساختمان دیگر در نزدیکی خود رفتیم. نیروهای امنیتی بعد از ۳۰ دقیقه آمدند و ما را نجات دادند».
گروه طالبان مسوولیت این حمله را به عهده گرفته است. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی این گروه در ایمیلی که به خبرگزاری ها فرستاده، گفته است که جنگجویان آنها به «یک پایگاه مهم و ذخیره گاه لوژستیکی خارجی» وارد شدند. طالبان معمولاً در مورد نتیجه چنین حملاتی مبالغه می کنند.
طالبان همزمان با ایجاد دفتر شان در قطر برای گفتگوهای صلح، حملات خود را بر اهداف به شدت تحت تدابیر امنیتی در کابل نیز شدت بخشیده اند. هفته گذشته این گروه حمله ای را در نزدیکی قصر ریاست جمهوری و وزارت دفاع افغانستان انجام دادند.
روز گذشته نیز نیروهای امنیتی افغانستان یک انتحارکننده احتمالی را در کابل از پای درآوردند. مقام ها گفتند که این فرد ملبس با یونیفورم نظامی، در تلاش حمله بر دفتر ریاست امنیت ملی یا سازمان استخبارات افغانستان بوده است.
همچنان پولیس روز گذشته از بازداشت یک فرد انتحاری احتمالی در شرق افغانستان خبر داد. پولیس در شهر جلال آباد گفته است که این فرد شهروند پاکستان است و در تلاش انجام حمله انتحاری بوده است

اشتراک گذاري با دوستان :