همایون: غنـی در پـی تجـزیه افغـانستان است

گزارشگر:سه شنبه 2 اسد 1397 ۱ اسد ۱۳۹۷

معاون اول مجلس نماینده‌گان رییس جمهور را به دامن زدن به تعصبات قومی متهم کرده و می‌گوید که آقای غنی در پی تجزیه کشور است.
همایون همایون معاون اول مجلس نماینده‌گان در نشست دیروز دوشنبه مجلس گفت: «تعصب و دامن زدن به تعصبات قومی، نقض قانون اساسی، به mandegar-3جنگ انداختن مردم، و تبعید جنرال پالیسی و سیاست حکومت است.»
آقای همایون افزود، حکومت با مشکلی که در ولایت‌های شمالی میان اقوام ایجاد کرده، کشور را به طرف تجزیه می‌کشاند، ولی «ما به هیچ کس به شمول اشرف غنی اجازه نمی‌دهم که با دامن زدن به تعصبات قومی کشور را به تجزیه ببرد.»
او افزود که پس از ایجاد مشکلات در شمال کشور باربار با بزرگان ترک‌تباران ارتباط برقرار کرده و گفته است که عملکرد رییس جمهور را به عنوان عملکرد قوم پشتون علیه ترک‌تباران نپندارند.
به گفته او، اشرف غنی نماینده پشتون‌ها نیست و کسانی که دست به نفاق قومی می زنند افراد ناکام هستند. او با تاکید گفت: «برای حکومت شرم است که خلاف قانون، یک ونیم سال معاون اول را تبعید کرد ولی روز گذشته به پذیرایی او به میدان هوایی رفت.»
معاون اول مجلس خاطر نشان کرد که در نتیجه سیاست متعصبانه آقای غنی، تلفات نیروهای امنیتی روزانه به ۳۰۰ نفر رسیده است، ولی این افراد تنها به یک قوم مربوط نیستند بل به تمام اقوام بستگی دارند.
از سوی دیگر، نصر الله صادقی زاده نیلی نماینده مردم دایکندی نیز بیان داشت که سیاست‌های غلط رهبری حکومت و نهادهای امنیتی هر روز از نیروهای امنیتی و مردم افغانستان قربانی می‌گیرد.
آقای نیلی گفت: «در دو شب گذشته ده‌ها تن از نیروهای امنیتی در ولسوالی های کجران و پاتوی ولایت دایکندی کشته شدند؛ مردم در برابر خون فرزندان‌شان بی تفاوت بوده نمی توانند؛ اگر حکومت از حملات طالبان بالای پوسته های امنیتی در این ولایت جلوگیری نکند، جنگ در دایکندی تبدیل به جنگ قومی و مذهبی خواهد شد.»

او هشدار داد که اگر حکومت به وضعیت امنیتی دایکندی توجه نکند، جنگ شکل دیگر را به خود گرفته و این برای کشور فاجعه است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.