همایون همایون: کمتـر از یک میلیـون نفر برای انتخـابات ثبت نـام کرده انـد/ نماینده گان: حکـومت کشـور را به تجـزیه میبـرد

گزارشگر:سه شنبه 5 سرطان 1397 ۴ سرطان ۱۳۹۷

«همانطوری که آتش بس یکجانبه نیروهای امنیتی را به مسلخ برده است؛ ایجاد مناطق امن برای طالبان نیز مشکلاتی را در کشور ایجاد خواهد کرد و آنگاه موضوع تجزیه طلبی را در کشور به وجود می‌آید.»
mandegar-3برخی نمایندگان مجلس می‌گویند که واگذاری مناطق امن برای طالبان زمینه ساز تجزیه افغانستان است؛ اما رییس مجلس تاکید دارد که هیچ قدرتی نمی‌تواند افغانستان را تجزیه کند.
به گزارش خبرگزاری جمهور؛ برخی نمایندگان در نشست عمومی امروز دوشنبه (۴ سرطان) با انتقاد از احتمال ایجاد مناطق امن برای طالبان، تاکید کردند که حکومت با این تصمیمش کشور را به سمت تجزیه به پیش می‌برد.
محی الدین مهدی یک عضو مجلس نمایندگان گفت: «گفتگو و مذاکره با طالبان آسان است؛ اگر حکومت می‌خواهد با طالبان صلح کند باید همانند حزب اسلامی با این گروه مذاکره کند.»
آقای مهدی تاکید کرد در غیر آن، واگذاری مناطق امن برای این گروه زمینه ساز تجزیه افغانستان است؛ زیرا مردم افغانستان این گونه صلح را قبول ندارند.
نصرالله صادقی زاده نیلی دیگر عضو مجلس نیز گفت که تامین صلح در کشور از آرزوهای دیرینه مردم افغانستان است؛ اما واگذاری مناطق امن برای طالبان به معنای تغییر جغرافیای جنگ در کشور بوده و مورد قبول مردم نیست.
آقای نیلی هشدار داد: «همانطوری که آتش بس یکجانبه نیروهای امنیتی را به مسلخ برده است؛ ایجاد مناطق امن برای طالبان نیز مشکلاتی را در کشور ایجاد خواهد کرد و آنگاه موضوع تجزیه طلبی را در کشور به وجود می‌آید.»
به گفته او، با ایجاد مناطق امن برای طالبان کسانی فکر می‌کنند که نمی توانند در کشور کشور زندگی کنند و بالاخره مجبور خواهند شد بحث تجزیه را پیشکش کنند.
از سوی هم، همایون همایون معاون اول مجلس با اشاره به دخالت حکومت در انتخابات می‌گوید که حکومت با برگزاری انتخابات غیر شفاف، افغانستان را به سمت تجزیه هدایت می‌کند.
آقای همایون افزود که یک میلیون نفر تا هنوز در انتخابات ثبت نام نکرده است؛ اما کمیسیون انتخابات آمار ثبت نام کنندگان را ۷ میلیون نفر اعلام کرده است.
او گفت: «افغانستان از سوی امریکا، ناتو و اتحادیه اروپا اشغال شده است. این کشورها می‌خواهند انتخابات را طوری برگزار کنند که در آینده سبب تجزیه کشور شود.»
معاون اول مجلس از حکومت و کشورهای کمک کننده به افغانستان خواست که اگر می‌توانند انتخابات شفاف برگزار کنند خوب وگرنه از برگزاری انتخابات خود داری کرده و افغانستان را با تجزیه مواجه نسازند.
اما، عبدالرئوف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان واکنش تندی به این اظهارات نشان داد و گفت که نمایندگان باید در صحبت‌های شان منافع ملی و حیثیت مجلس را در نظر بگیرند.
آقای ابراهیمی گفت: «چه کسی می‌گوید افغانستان تجزیه می‌شود؛ چه کسی چنین قدرتی دارد؟ حکومت، شورای ملی و یا یک قوم نمی‌تواند افغانستان را تجزیه کند؛ وقتی نمی‌تواند، مطرح کردن چنین بحث‌ها جز تشنج در مجلس، دیگر فایده‌‌ای ندارد.»
او تاکید کرد که نمایندگان مجلس باید در رابطه به صلح کمی انصاف داشته باشند؛ زیرا مردم افغانستان ۴۰ سال را در جنگ گذرانده اند و از ادامه جنگ خسته شده اند.
این در حالی است که اخیراً والی پکتیا گفته است که حکومت قصد دارد این ولایت را منطقه امن برای طالبان اعلام کند تا طالبان مذاکرات صلح را از این طریق به پیش ببرند.
عبدالله امینی- خبرگزاری جمهور

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.