هند در نشست «سارک» به میزبانی پاکستان شرکت نمی‌کند

گزارشگر:سه شنبه 21 حمل 1397 ۲۰ حمل ۱۳۹۷

mandegar-3نخست وزیر هند به همتای نپالی خود گفت که در نشست «انجمن کشورهای جنوب آسیا برای همکاری منطقه‌ای» موسوم به «سارک» که به میزبانی پاکستان برگزار می‌شود، شرکت نمی‌کند.
به نوشته روزنامه نیشن، نارندرا مودی، نخست وزیر هند در جریان دیدارش با شرما اولی، نخست وزیر نپال گفت: سخت است که در شرایط کنونی بخواهیم در نشست سارک در پاکستان حاضر شویم.
شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان در سال ۲۰۱۴ به نپال سفر کرده بود که میزبان هجدهمین دوره از این نشست بود و در آن زمان تمایل خود را برای میزبانی دوره بعدی این نشست اعلام کرد.
نوزدهمین دوره این نشست قرار بود در سال ۲۰۱۶ به میزبانی اسلام آباد برگزار شود اما به دلیل حمله به «اوری» در جامو و کشمیر هند این نشست به تعلیق درآمد و دولت اسلام آباد اعلام کرد که به زودی تاریخ دیگری را اعلام می کند اما تا به امروز زمانی برای آن تعیین نشد. کشورهایی چون افغانستان، سریلانکا، بوتان و بنگلادش نیز در سارک حضور نیافتند.
براساس منشور سارک، نشست‌ها باید با حضور روسای کشورهای عضو برگزار شود.
حالا پاکستان به دنبال برگزاری این نشست است اما هند گفته که با توجه به شرایط کنونی امکان حضور در آن را ندارد.
نخست وزیر نپال هم در جریان دیدارش به نارندرا مودی گفته بود که تمایل دارد تا میزبان نشست «ابتکار عمل خلیج بنگال برای همکاری چند بخشی در حوزه های فناوری و اقتصادی» باشد که در سال جاری میلادی برگزار می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.