واردات مرغ‌های «پیر» منع شد

گزارشگر:یک شنبه 2 جدی 1397 ۱ جدی ۱۳۹۷

mandegarماندگار: وزارت زراعت، واردات مرغ‌های پیر را به خاطر موجودیت «فلزات ثقیل» و دیگر مواد مضره در گوشت آن‌ها، منع کرده است.
در خبرنامه‌یی که دفتر رسانه‌های این وزارت به روزنامۀ ماندگار فرستاده، آمده است: مرغ‌های پیر یا بالاتر از ۱۸ ماهه، مرغ‌هایی اند که به لحاظ صحی، زیان‌های واردات و استفاده از گوشت آن‌ها، به مراتب بیشتر از فواید شان به هم‌وطنان است. این مرغ‌ها دارای گوشت سخت، مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها و دیرپخت اند و با وردات‌شان به کشور، شمار زیادی از ویروس‌ها و بیماری‌های مرغی را وارد افغانستان می‌کنند.
مسوولان این وزارت گفته اند: “از واردات مرغ‌های پیر ستاک مادری و گوشت‌های یخ‌زدۀ آن، منع شود و در صورت مشاهدۀ آن در شاهراه‌ها و مارکیت‌های فروش گوشت، مسوولیت به دوش مدیریت‌های قرنطین و صحت عامۀ وترنری، مدیریت‌های عمومی صحت حیوانی ولایات و سایر ارگان‌های ذی‌ربط می‌باشد و مسوولین به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی خواهند شد”.
در ادامۀ خبرنامۀ این وزارت آمده است: با منع و جلوگیری از واردات این مرغ‌ها، هم‌زمان با این که مصونیت از نگاه واردات این مرغ‌ها تأمین می‌شود، متشبثان خصوصی و مردم تشویق می‌شوند تا در بخش‌های مختلف مرغ‌داری سرمایه‌گذاری کنند و مشتریان نیز به خرید مرغ و گوشت مرغ‌های جوان، صحی و خوش‌مزه اقدام کنند.
واردات مرغ‌های پیر را وزارت زراعت به خاطر زیان‌های صحی آن منع کرده است و باید گفت که حالا افغانستان به دلیل ظرفیت تولید ۹۴ هزار تنی گوشت مرغ به خودکفایی در این زمینه نزدیک شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.