واشنگتن‌پست: امریکا در ایجاد فساد در افغانستان نقش داشته است

۲۲ قوس ۱۳۹۸

mandegarروزنامۀ واشنگتن‌پست در ادامۀ افشاگری خود دربارۀ دروغ‌گویی دولت‌های متوالی امریکا درباره روند جنگ در افغانستان شواهدی از نقش واشنگتن در گسترش فساد در این کشور منتشر کرده است.
واشنگتن‌پست ادعا کرده حامد کرزی، رییس‌جمهور سابق افغانستان سال‌ها پیش اعتراف کرده بود که سیا برای چندین سال جعبه‌های حاوی پول نقد تحویل دفتر او داده بود. کرزی با گفتن اینکه این موضوع «مسأله‌یی غیرمعمول نیست» از این روند دفاع می‌کرد.
در حالی که در نطق‌های علنی، «باراک اوباما» رییس‌جمهور امریکا و نماینده‌گان کنگرۀ این کشور وعده مبارزه با فساد و پاسخ‌گو کردن مسوولان آلوده به فساد در افغانستان را می‌دادند، آن‌طور که اسناد محرمانه واشنگتن‌پست نشان می‌دهد مقام‌های امریکایی از این وعده عقب‌نشینی کرده و اجازه دادند اختلاس و فسادها بیش از هر زمان دیگر در جامعه افغانستان تثبیت شوند.
چهره‌های کلیدی دخیل در جنگ افغانستان در مصاحبه با واشنگتن‌پست می‌گویند واشنگتن به روی خطرناک‌ترین اقدامات مجرمان شامل جنایتکاران، قاچاق‌چی‌های مواد مخدر و پیمان‌کاران دفاعی به این دلیل که متحدان ایالات متحده منابع مورد استناد واشنگتن‌پست به علاوه می‌گویند واشنگتن در ایجاد واقعیتی ناخوشایندتر هم نقش داشته و آن اینکه با توزیع مقادیر هنگفتی پول بدون انجام نظارت‌های مکفی در دامن زدن به فساد در افغانستان نقش داشته است.
به نوشتۀ واشنگتن‌پست، میزان فساد، نتیجه ناخواسته غرق کردن افغانستان جنگ‌زده در کمک‌ها و قراردادهای دفاعی‌ بوده که میزان آن فراتر از آن بوده که این کشور توان جذبش را داشته است.
منابع آگاه می‌گویند میزان این کمک‌ها از محل پول مالیات‌دهندگان امریکایی به قدری زیاد بوده که فرصت‌های نامحدودی برای رشوه و اختلاس ایجاد کرده است.
«بارنت رابین»، مقام سابق وزارت خارجه امریکا می‌گوید: «مفروضه بنیادین این بود که فساد مسئله‌‌ای مربوط به افغانستان است و راه حل آن در دست ما است».
وی اضافه کرد: «اما فساد جزء تفکیک‌ناپذیر پول است و طرفی که پول در اختیار داشت ما بودیم».
مصاحبه‌های واشنگتن‌پست با منابع مطلع نشان می‌دهد سیا برای خرید وفاداری و اطلاعات، اقدام به توزیع پول نقد در میان نماینده‌های مجلس و حتا رهبران مذهبی کرده است.
ارتش امریکا و سایر سازمان‌های این کشور هم با توزیع پول یا قراردادها در میان گروه‌های میانجی‌گر قدرت در ایجاد فساد در این کشور نقش داشته‌اند.
یک دیپلمات ارشد امریکایی گفت: «ما با بازیگرانی نادرست شراکت کردیم. امریکا هنوز هم بعد از این همه سال، شانه به شانه همین آدم‌ها ایستاده است».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.