واشنگتن با تأکید بر امضای سریع تفاهمنامۀ امنیتی با کابل: به این توافقنامه به‌زودی ضرورت داریم

/

معاون وزیر دفاع امریکا خواستار امضای توافقنامۀ امنیتی با افغانستان به زودترین وقت ممکن شد. او گفت: این یک «تراژیدی» خواهد بود اگر دو جانب نتوانند به توافقی در زمینۀ حضور نیروهای امریکایی بعد از سال ۲۰۱۴ دست یابند.
اش کارتر، معاون وزیر دفاع ایالات متحده امریکا روز جمعه گفت که او در دیدارش از کابل در اوایل ماه جاری، به مقام‌های افغانستان گفته است که رییس جمهور بارک اوباما می‌خواهد توافقنامه امنیتی دوجانبه به زودترین وقت ممکن نهایی گرددتا فرماندهان نظامی در تصمیم گیری های خود «قطعیت» داشته باشند.
کارتر گفت: «ما به این [توافقنامه] به زودی ضرورت داریم؛ زیرا نیاز به برنامه‌ریزی داریم. و ما به این دلیل نیز به این [توافقنامه] ضرورت داریم که متحدان ما قادر به برنامه ریزی باشند».
معاون وزیر دفاع ایالات متحده امریکا افزود: «اگر این مسایل به زودی نهایی نشوند، یک تراژیدی خواهد بود؛ به خاطر این که بسیاری از افغان‌ها طرفدار ادامه فعالیت [نیروهای] ایتلاف برای تقویت نیروهای افغانستان هستند تا آنها بتوانند به پیش بروند و زندگی بهتری داشته باشند».
این اظهارات کارتر بی‌حوصلگی فزاینده واشنگتن را در زمانی نشان می‌دهد که گفت‌وگوها در مورد این توافقنامه امنیتی جریان دارد و از سوی دیگر زمان انتخابات ریاست جمهوری و خروج نیروهای بین المللی از افغانستان نزدیک می‌شود.
کارتر گفت که حکومت ایالات متحده امریکا هنوز ماه اکتوبر را موعدی برای نهایی سازی توافقنامه امنیتی با افغانستان می بیند.
کارتر گفت: «ما صرفاً از نقطه نظر برنامه ریزی نظامی نیاز به قاطعیت داریم». ایالات متحده امریکا در نظر دارد تا پایان سال ۲۰۱۴ شمار زیادی از نیروی ۵۷ هزار نفری خود را از افغانستان خارج کند. ایالات متحده در نظر دارد که حدود ۱۰ هزار نیروی نظامی را در افغانستان باقی بگذارد؛ اما برای حضور این نیروها بعد از سال ۲۰۱۴، دو کشور نیازمند امضای یک توافقنامه امنیتی هستند.
کارتر گفت که در مذاکرات بر سر این توافقنامه امنیتی پیشرفت هایی دیده می شود و اختلاف های باقی مانده قابل حل می باشند. اما او از ابراز نظر در مورد مسایل حل نشده و مورد اختلاف خودداری کرد.
حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان گفته است که در امضای این توافقنامه امنیتی عجله ندارد و اولویت های افغانستان باید در آن درج شوند. او همچنان گفته است که برای جلب حمایت وسیع از این توافقنامه، لویه جرگه را فرا می خواند تا آن را به تایید برساند.
کارتر گفت که امضای یک توافقنامه امنیتی میان دو کشور یک پیام سمبولیک مهم را برای اطمینان دهی به شهروندان افغانستان و کشورهای منطقه می‌رساند. به گفته او، این توافقنامه به طالبان نیز این پیام را می‌رساند که تنها راه پیش رو، مذاکرات صلح می باشد.
جمیز دوبینز، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای افغانستان و پاکستان نیز روز سه شنبه گفت که ایالات متحده نمی خواهد توافقنامه امنیتی به یک موضوع انتخاباتی در افغانستان تبدیل گردد: «ما فکر می کنیم مهم است که این توافقنامه تا اکتوبر، پیش از این که مبارزات انتخاباتی داغ شود، نهایی گردد».
دوبینز گفت که مذاکرات در مرحله ای قرار دارد که به زودی می تواند نهایی شود. به گفته او، بسیاری مسایل به شمول مصونیت سربازان امریکایی از پیگرد قانونی در افغانستان حل شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :