والی‌ کنر: امنیت ملی یک هفته قبل از حمله به پایگاه ارتش خبر داده بود

گزارشگر:هارون مجیدی/6 حوت 1392 ۵ حوت ۱۳۹۲

کشته‌شدن سربازان ارتش ملی در ولسوالی غازی‌آباد ولایت کنر، خشم بی‌پیشینۀ شهروندان کشور را در پیوند به سیاست‎های حکومت در برابر طالبان و مخالفان مسلح دولت بر انگیخته است.
بامداد روز یک‌شنبه طالبان با حمله بر یک پایگاه ارتش در ولسوالی غازی‎آباد ولایت کنر دست‎کم ۲۱ سرباز ارتش ملی را به قتل رسانیدند.
روز دوشنبه اجساد به‌خون‎ تپیدۀ سربازان ارتش ملی طی مراسم ویژه‌یی به خانواده‎های‌شان سپرده شد.mandegar-3
غلام حسین پدر یکی از سربازان کشته‎شده در ولسوالی غازی‌آباد کنر در این مراسم درحالی که اشک از چشمنانش اشک جاری بود، گفت که او نمی‌تواند جسد در خون تپیدۀ فرزندش را به کودکانش (نواسه‎هایش) تسلیم کند.
غلام‌حسین گفت: «پسرم سرباز بود؛ حدود سی‌وپنج ساله بود؛ دو طفل کوچک دارد؛ مادرش هم تکلیف قلبی دارد، تا دو روز پیش از طریق تلیفون با مادرش صحبت می‌کرد؛ اما پس از آن تلیفونش خاموش شد.»
او گفته است: با کشته‌شدن پسرم، کمرم شکست.
به‌دنبال این حادثۀ مرگبار، صدهاتن از کاربران شبکه‎های اجتماعی به‌دلیل سیاست‌های طالب‌پرورانۀ حکومت و سیاست ناکام مصالحه با طالبان، رهایی زندانیان طالبان از بازداشتگاه‎ها و شهیدخواندن یکی از فرماندهان ارشد طالبان، اعتراض کردند.
یکی از کابران فیسبوک، حامدکرزی رییس‌جمهور را شریک این حادثه دانسته و نوشته است: تمام تروریستان و جنایتکاران از زندان‌ها رها می‌شوند که با این رهایی صفوف دشمن هر روز تقویت می‌شود.
علی افتخاری سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی در صفحۀ فیس بوکش نوشته است: «کاش نبشتۀ من مرهمی می‌شد برزخم مادرانی که در سوگ فرزندان دلیرشان نشسته اند؛ کاش یادداشت من اسلحه‌یی می‌شد برای اجمل، قاسم و جاوید؛ کاش قلم من تیری می‌شد در قلب قسی‌القلب‌ترین موجودات روی زمین؛ و در نهایت، کاش ما با انسان مقابل بودیم.»
یک کاربر دیگر فیسبوک نوشته است: «امروز جنازه‌های شهیدان وطن به خانواده‌های‌شان تسلیم داده می‌شد؛ اما رییس‌جمهور حضور نیافت. این عمل وی ثابت کرد که نه‌تنها که به گفته‌هایش صادق نمی‌باشد، بلکه همواره با خون شهدا و حیات جوانان وطن بازی می‌کند.»
جریان حمله از زبان والی کنر
والی کنر حادثۀ مرگبار روز یکشنبه بر پایگاه نیروهای ارتش در ولسوالی غازی‌آباد این ولایت را برخاسته از ضعف نیرو‌های کشفی این ولایت می‌داند.
او می‌گوید که برخی از نیروهای ارتش افغانستان، به افراد مسلح طالبان در حمله به این پایگاه کمک کرده‌اند.
شجاع‌الملک جلاله والی کنر در مصاحبه با رسانه‌ها گفته است که این حمله توسط قاری ولی‌الرحمن با هم‌دستی سه تن از همکارانش که در همین پایگاه مستقر بوده‌اند، انجام شده است.
والی کنر هم‌چنان گفته است، این افراد که ارتباطی‌های طالبان بوده‌اند، برای مخالفان مسلح زمینه‌سازی کرده و زمانی‌که این نیروها خواب بودند، ساعت سه‌ونیم بامداد بر این پایگاه حمله کرده و تلفات سنگینی را بر نیروهای ارتش افغانستان وارد کردند.
آقای جلاله افزود: یک ساعت پس از شروع حملۀ طالبان بر این پایگاه، شماری از نیروهای کمکی از ولسوالی‌های دیگر کنر آمدند و یک شورشی را که محمود هلمندی نام داشت، از پا درآوررده و شورشیان دیگر فرار کردند.
والی ولایت کنر گفت که شماری از طالبان پاکستانی در تبانی با طالبان افغانی در این حادثه دست داشته اند.
آقای جلاله همچنان گفت که برنامۀ حمله بالای این پایگاهِ ارتش یک هفته قبل توسط امنیت ملی به آنها اطلاع داده شده بود؛ اما به دلیل ضعف در ارگان‌های کشفی، نفوذی‌های طالبان در درون نیروهای ارتش در پایگاه غازی‌آباد شناسایی نشده بودند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.