والی بلخ: حکومت سیاست ماکیاولی پیشه کرده است

گزارشگر:چهار شنبه 18 دلو 1396 ۱۷ دلو ۱۳۹۶

mandegar-3استاد عطا محمد نور والی بلخ بار دیگر تاکید کرد تا زمان تامین حقوق مردم خود به مبارزه با حکومت ادامه می‌دهد.
استاد عطا محمد نور والی بلخ که بعد از ظهر روز سه شنبه (۱۷ دلو) در جمع مردم حیرتان در شهر مزار شریف صحبت می‌کرد، حکومت را به بی کفایتی و فریب متهم کرد.
آقای نور گفت: «این حکومت بی کفایت جز فقر، نا امنی، داعش، افزایش طالبان و بیکاری دیگر چیزی برای مردم کمایی نکرده است. در سال ۱۳۸۹ سرمایه گذاری‌های خارجی حدود ۸۱ میلیون دالر در کشور بود ولی امسال به صفر رسیده است».
آقای نور افزود، بر بنیاد گزارش بانک جهانی، درجه فقر هم از ۳۴ درصد به ۳۹ درصد رسیده است و از ۴۰۰ هزار جوانی که سالانه باید برای شان اشتغال زایی شود فقط ۲۰۰ هزار جوان می‌توانند کار پیدا کنند.
به گفته او، در حالی که سران حکومت گفته بودند که ۱٫۵ میلیون شغل جدید در کشور ایجاد می‌کنند، کجاست این وعده‌هایی که به مردم داده بودند.
او بیان داشت، در عدالت اجتماعی هم حکومت سیاست‌های ماکیاولی را پیاده می‌کند؛ در جایی که دید زورش می‌رسد مثل شیر درنده عمل می‌کند و در جایی که زورش نمی‌رسد مکر روباه به کار می‌گیرد.
آقای نور، ژنرال دوستم و احمدضیا مسعود را مثال داد و گفت، تا زمانیکه به رای مردم ازبیک نیاز داشت مکر روباه به کار بردند ولی حالا آقای دوستم را از قدرت دور کرده اند؛ معاون اول برحال سر وظیفه اش نباشد این کفر مطلق است.
به گفته وی، حکومت مثل سایر افراد، همایون خان، ظاهر قدیر، لالی حمیدزی را نیز دور انداخت ولی حالا تصمیم دارد که ژنرال رازق خان و مرا هم دور بیاندازد؛ ولی ما تا زمانیکه عدالت سیاسی تامین نشود و حقوق مردم ما تامین نگردد به مبارزه خود ادامه می‌دهیم.
آقای نور گفت: «من نمی‌خواهم که یک آدم بی کفایت، مریض و بیکاره را به حیث والی بلخ معرفی کند و ولایت ما خراب شود؛ من نمی‌گذارم که در این ولایت وحشت حاکم شود و کودکان مردم به مکتب رفته نتوانند».
او یاد آور شد که حکومت داری خوب برنامه می خواهد، سیاست خارجی مدون می خواهد دوکتورین نظامی می خواهد؛ اینها به هیچ چیزی بلد نیستند چز اینکه مثل بلبل انگلسی بخوانند.
استاد عطا تاکید ورزید که اگر مذاکرات نتیجه خوب دهد جنجال ندارد؛ طرح او طرح مردم افغانستان است؛ حرکت اش توام با خواسته های معترضین است و ایتلاف اش هم صدمه نمی‌بیند.
والی بلخ گفت که رهبران حکومت افراد خدمت گزار را کنار می‌زند و به جای آنان افراد مزدور و وطن فروش را سر کار می‌آورد؛ ولی او چنین اجازه یی نخواهد داد.
آقای نور باردیگر تاکید کرد که اگر حکومت گوش شنوا پیدا نکند، طرفدارانش به نا فرمانی‌های مدنی اقدام می‌کنند و در مرحله دوم دفاتر دولتی را اشغال خواهند کرد و اگر بازهم نشد، هرآنچه خیر ملت باشد انجام خواهند داد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.