والی بلخ: حکومت مشغول برنامه‌های مشکوک است

گزارشگر:شنبه 25 قوس 1396 ۲۴ قوس ۱۳۹۶

استاد عطامحمد نور والی بلخ با ارسال پیامی در مراسم اعلام حمایت شورای انسجام قزلباش‌های افغانستان از ائتلاف نجات افغانستان، به شدت از سیاست‌های نفاق افگنانه حکومت انتقاد کرده است.
mandegar-3شورای انسجام قزلباش‌های افغانستان، روز پنجشنبه (۲۳ قوس) طی مراسمی، حمایت خود را از ائتلاف نجات افغانستان اعلام کرد.
استاد عطامحمد نور والی بلخ در پیامی ازاین تصمیم شورای انسجام قزلباش‌های کشور استقبال و قدر دانی کرده است.
در پیام آقای نور آمده که مردم افغانستان با سال‌ها مجاهدت، فداکاری، و تحمل مشقت های فراوان و شکست دادن دشمنان خارجی، بیش از هر ملتی لیاقت دارند تا اکنون یک زندگی آرام، رو به ترقی، امیدوار به آینده ی بهتر و عادلانه و شرافت‌مندانه داشته باشند.
آقای نور گفته:»اما دریغ و افسوس؛ مدتهاست خبرهایی که خوشحالی و امیدواری را به کانون خانواده‌ها و اجتماع ما برساند نمی‌شنویم. همه روزه خبرهایی گوش و روان مردم را می آزارد که مملو از خشونت، عقبگردها، واگرایی‌ها، انحصارگرایی، قومگرایی، تنش‌ها و جنجال سازی‌ها می باشد؛ و تأسف بیشتر آن است که منبع تمامی این خبرهای بد و ناامیدکننده، جایی قرار دارد که وظیفه دارد تا تکیه گاه مردم باشد و زمینه آسایش روانی و اجتماعی مردم را فراهم آورد».
والی بلخ با اشاره به مشکلات اساسی شهروندان کشور بیان داشته که حکومت افغانستان به جای حل مشکلات بنیادی کشور و مردم، بیشتر وقت خود را مصروف جنجال سازی‌ها، بحران آفرینی، کارهای غیرضروری و غیراصولی، انجام برنامه‌های مشکوک، سیاست حذف‌گرایی، بحران سازی، تصامیم غیرعقلانی و … ساخته است.
آقای نور تاکید کرده حکومت و سیستم حکومتی افغانستان جداً نیاز به اصلاحات دارد و سیاست‌های حذف‌گرایانه حکومت باید مورد بازنگری جدی قرار بگیرد. این بازنگری باید منجر به احیای اعتماد ملی در کشور و جامعه سیاسی افغانستان شود.
وی افزوده که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی باید بطور شفاف و عاجل و انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی باید در موعد قانونی خود برگزار شود و ساختار کمیسیون های انتخاباتی بازنگری شود.
والی بلخ بیان داشته که نهادهای مسوول انتخابات باید کاملا بی‌طرف و مستقل و در مشورت با جریان‌های سیاسی و نهادهای مدنی و مردمی تعیین شوند. سیستم اعتمادساز ملی برای مشارکت شفاف مردم و احترام به آرای پاک آنان باید در تفاهم با طرف‌های سیاسی، ایجاد شود.
آقای نور همچنین تاکید کرده که مسوولان حکومت وحدت ملی و حلقات مشکوک در درون حکومت باید از توطئه برضد احزاب و شخصیت‌های ملی و جهادی دست بردارند و کشور را به سمت بحران و تاریکی بیشتر سوق ندهند.
وی همچنین از همکاران بین المللی افغانستان خواسته تا در مناسبات داخلی افغانستان تابع سیاست‌های احساسی و کوته نگرانه برخی مقامات تنگ نظر و توطئه گر نباشند و واقعیت‌های سیاسی- اجتماعی و حساسیت‌های مردمی را در نظر آورند. اراده عمومی و خواست توده های وسیع مردمی، فراتر و ارزشمندتر از خواسته های شوم حلقاتی است که فقط به انحصارگری می اندیشند.
والی بلخ همچنین به تحولات اخیر در شمال کشور اشاره کرده و گفته که شمال افغانستان آبستن تحولات جدیدی است که مسئولین امر، سهل انگارانه چشم بر آن می بندند.
آقای نور تاکید کرده:» جابجایی تروریست های داعشی در قوش تیپه و درزاب ولایت جوزجان و سربازگیری از اطفال و نیز انتقال جنگجویان سرگردان داعشی از عراق و سوریه که در برخی مناطق شمال کشور ما جابجا شده اند و متاسفانه حکومت به آن توجه جدی ندارد؛ تهدید جدی برای امنیت شمال کشور محسوب می‌شود. نمونه‌های مشابه در برخی دیگر از مناطق کشور وجود دارد که به این تهدیدها توجه و برخورد منطقی صورت نمی‌گیرد. حکومت باید تدابیر جدی و قاطع در راستای سرکوب هسته‌های داعش روی دست گیرد».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.