والی بلخ: دولت به اعضای حزب اسلامی تجهیزات نظامی توزیع می‌کند

۱۰ ثور ۱۳۹۶

عطا محمد نور والی بلخ، در پیامی که به مناسبت بیست‌وپنجمین سالروز پیروزی مجاهدان پخش کرده گفته است که قرار نبود در قالب توافق صلح، حزب اسلامی اسلحه‌های خود را به دولت افغانستان تحویل دهد پس چرا امروز خبرهایی داریم که دولت به آنان تجهیزات نظامی می‌دهد؟
آقای نور در بخشی از پیام خود به بازگشت حکمتیار  و موقعیت فعلی حزب اسلامی در افغانستان اشاره کرده و گفته است: من از روند صلحی که توسط حکومت پیش برده شود حمایت می‌کنم، اما نباید از برخی موضوعات تأمل‌برانگیز غفلت کرد.
والی بلخ گفته است: «اخیراً‌‍ صداهایی شنیده می‌شود که نه تنها افراد وابسته به حزب اسلامی حکمتیار اسلحه خود را به دولت تحویل نداده‌اند بلکه به آنان اسلحه و تجهیزات نظامی بیشتری در بلخ داده می‌شود که این امر پرسش‌برانگیز است».
والی بلخ خطاب به دو طرف توافق صلح گفت: هم حکومت افغانستان و هم حزب اسلامی باید به دنبال ایجاد اعتماد و تحکیم صلح باشند نه اینکه در قالب توافق به دنبال اسلحه و تجهیزات بروند و بی‌اعتمادی را افزایش دهند.
والی بلخ گفته است: این سوال مطرح بوده که چرا چنین خبری رسیده؟ آیا واقعاً دولت به حزب اسلامی تجهیزات نظامی می‌دهد؟
آقای نور تاکید کرد: «تاکنون که مراحل اساسی مصالحه با حزب اسلامی تکمیل شده است مردم افغانستان شاهد یک چرخش جدی در راستای تامین صلح و امنیت در سطح کشور و یا ولایات نیستند».
این در حالی‌ست که یکی از شروط توافق‌نامۀ دولت افغانستان و حزب اسلامی این بود که این حزب باید در مرحلۀ نخست سلاح خود را بر زمین بگذارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.