والی نام‌نهاد طالبان قاچاق‌بر عمده مواد مخدر

۲۶ عقرب ۱۳۹۱

ایالات متحده امریکا یکی از فرماندهان ارشد طالبان به نام ملا نعیم بریچ را در فهرست قاچاقبران عمده مواد مخدر شامل کرده است. گفته شده است که این فرمانده طالبان به گونه جدی در تولید و صدور مواد مخدر در ولایت هلمند سهیم است.
ایالات متحده امریکا روز پنج شنبه گفت که ملا نعیم بریچ، والی نام نهاد طالبان در ولایت هلمند، در هماهنگی قاچاق مواد مخدر و محافظت از تولیدکننده‌گان محلی مواد مخدر و همچنان بارزدن محموله‌های مواد مخدر به ایران و پاکستان کمک می‌کند.
براین اساس، هرگونه دارایی‌که او در ایالات متحده امریکا داشته باشد مسدود می‌گردد و همچنان امریکایی‌ها نمی‌توانند با او داد و ستد مالی و تجارت داشته باشند. قبلاً قاچاقبران مواد مخدر از مکسیکو، ونزویلا و کولمبیا در این فهرست داخل شده بودند.
مقام‌های خزانه داری ایالات متحده امریکا همچنان گفتند که این فرمانده طالبان خودش یکی از تاجران مواد مخدر است. به گفته مقام‌های خزانه داری ایالات متحده، ملا بریچ در ماه مارچ به دیگر فرماندهان طالبان دستور کتبی صادر کرد که با تلاش‌های حکومت افغانستان و نیروهای ایتلاف برای محو کشت خشخاش، مبارزه کنند.
وزارت خزانه داری ایالات متحده امریکا گفت: «بریچ گفته است که پول حاصله از مواد مخدر طالبان را نجات می‌دهد، و بنابراین به هر قیمتی که شده باید کشتزارهای مواد مخدر محافظت گردد».
دیوید کوهین، مسوول بخش تروریسم و اطلاعات مالی در خزانه داری ایالات متحده امریکا گفت: «اقدام امروزی نشان دهنده شمولیت مستقیم رهبری ارشد طالبان در تولید، صنعت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان است و اتکای طالبان به قاچاق مواد مخدر برای تمویل اعمال تروریستی و خشونت شان را برجسته می‌سازد».
به گفته وزارت خزانه داری ایالات متحده، این فرمانده طالبان در سطوح مختلف تولید هرویین و قاچاق مواد مخدر نقش دارد، جلسه‌ها با دیگر قاچاقبران را رهبری می‌کند و خودش نیز محموله‌های مواد مخدر را به دست می آورد.
مواد مخدر یکی از منابع اصلی تمویل کننده طالبان است. مقام‌های افغانستان نگران اند که با خروج نیروهای بین‌المللی، ممکن است کشت و تولید مواد مخدر در این کشور افزایش یابد. افغانستان بزرگ ترین تولید کننده مواد مخدر است و ۹۰ درصد مواد مخدر جهان را تولید می کند.
الحاج ولی علیزی، رییس کمیسیون مبارزه با مواد مخدر در پارلمان افغانستان گفت: «همین که نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند، کشت مواد مخدر افزایش خواهد یافت. تنها طالبان نیستند که درگیر قاچاق مواد مخدراند، همگی شامل اند».
گراتچین پیترس، نویسنده «بذر ترور، کتابی در مورد طالبان و تجارت مواد مخدر»، می گوید: «ملا بریچ یک شخص مهم در رهبری کنونی طالبان است». به گفته او، وارد کردن نام این فرمانده طالبان در فهرست قاچاقبران مواد مخدر، پیچیدگی دیگری را برای ایالات متحده امریکا خلق می‌کند که در تلاش مصالحه با طالبان است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.