والی کنر: صدها خانواده در دانگام مجبور به ترک خانه‎های شان شده‌‎اند

سه شنبه 9 جدی 1393/

درگیری میان نیروهای امنیتی و مخالفان مسلح د ولسوالی دانگام ولایت کنر بیش از دو هفته طول کشیده و هنوز هم آتش جنگ از دره‌ها و قلعه‌های بلند این ولسوالی زبانه می‌کشد.
مقامات ولایت کنر می‌گویند، این جنگ خسارات زیادی را به باشنده‌گان دانگام وارد کرده و صدها خانواده مجبور به ترک خانه‌های شان شده اند.
شجاع الملک جلاله سرپرست کنر روز یکشنبهmnandegar-3 در صحبت با رسانه‌ها گفت، احتمال می‌رود هزارها خانواده دیگر نیز از مناطق‌شان بی‌جا شوند.
آقای جلاله خواهان فراهم‌آوری کمک‌های عاجل برای بی‌جاشده‌گان ولسوالی دانگام شد.
او گفت: «کدام جاهایی که تحت محاصره بود و مردم بنا برموجودیت تهدیدات مدت هشت روز غذا نخورده بودند، برای‌شان البسه نرسیده و خانه‌های‌شان سوختانده شده بود آن خانواده‌ها را به ذریعه بزرگان قومی بیرون آوردیم ممکن سه تا چهار هزار خانواده دیگر بیجا شوند و به این خاطر ما برخی آماده‌گی‌ها را گرفته‌ایم ودر انتظار کمک‌های جهان و نهادهای داخلی هستیم.»
ولسوالی دانگام یکی از چهارده ولسوالی‌های ولایت کنر بوده که در نزدیکی مرز با مناطق باجور و دیر پاکستان قرار دارد.
این ولسوالی دارای اراضی پیچیده و جنگل زار بوده وگفته می‌شود که مخالفان مسلح تاحالا چندین بار حملات‌شان را بالای مردم و نیروهای امنیتی در این ولسوالی انجام داده اند.
دوتن از باشنده‌گان دانگام نیز از وضعیت جاری ابراز نگرانی کرده و می‌گویند که مخالفان مسلح آنان را با مشکلات زیادی مواجه ساخته است.
در این حال، مسوولان ریاست عمومی امنیت ملی می‌گویند در جنگ دانگام بیشتر تروریستان خارجی و لشکر طیبه حضور دارند و هدف‌شان هم سرکوب قیام‌های مردمی و تصرف ولسوالی‌های این ولایت بوده است.
همین اکنون نیروهای امنیتی در این ولسوالی مصروف درگیری با مخالفان مسلح هستند.
جنرال زمان وزیری فرمانده قول اردوی ۲۰۱ سیلاب در شرق افغانستان می‌گوید، در طول شانزده روز گذشته بیشتر مناطق را از تصرف مخالفان مسلح بیرون کرده‌اند.
به اساس معلومات مسوولان امنیتی در کنر تا حال ۱۵۷ مخالف مسلح و شش نیروی امنیتی کشور کشته شده اند.
مقامات ولایت کنر در حالی از وضعیت مردم در ولسوالی دانگام ابراز نگرانی کرده‌اند که روز یکشنبه مجلس سنا افغانستان نیز خواهان کمک‌های عاجل به آسیب دیده‌گان این ولسوالی گردید.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.