واکنش رییس اجرایی در پیوند به حمله به خانۀ یک فرمانده جهادی: هیچ قوت و مجموعه‌یی اجازه ندارد علیه مجاهدین توطیه کند

/

سه شنبه ۹ سرطان ۱۳۹۴

 

رییس اجرایی دولت وحدت ملی پس از حملۀ نیروهای امریکایی به انبار مهمات یک فرمانده جهادی در ولایت پروان گفت که او می‌خواهد بداند که این رویداد توطیه‌یی برضد مجاهدین نیست.
یک‌شنبه‌شب نیروهای امریکایی با حمله بر یک انبار سلاح که گفته می‌شود مربوط به جان احمد حقجو، یکی از فرماندهان جهادی در ولایت پروان بوده، تمامی جنگ‎افزارها و مهمات را از بین برده‌اند.
اما، فرمانده امنیه ولایت پروان می‌گوید که سلاح‌های موجود در این انبار که از سال‌های گذشته باقی مانده بود، تا هنوز روشن نشده که مربوط به چه کسی است.
mnandegar-3پس از چاشت روز گذشته شخصیت‎های بانفوذ ولایت پروان طی نشستی در این ولایت در پیوند به این حمله بحث ‎و گفت‎وگو کردند.
در این حال، یک منبع نزدیک به صلاح‎الدین ربانی وزیر خارجه و رییس جمعیت اسلامی به روزنامۀ ماندگار گفت که آقای ربانی در دیدار با فرماندهان جهادی گفت که شخصاً این موضوع را با جنرال کمپل فرمانده کل نیروهای خارجی در افغانستان در میان می‎گذارد.
این حمله واکنش تند مردم محل را نیز در پی داشت.
صبح روز گذشته صدها تن با حضور در جادۀ عمومی ولایت پروان دست به اعتراض زده و شاهراه کابل- شمال را مسدود کردند.
اعتراض کننده‌گان شعار «مرگ بر امریکا» و «زنده باد مجاهدین» را سر می‌دادند و از فرمانده جان احمد اعلام حمایت کردند.
برخی از تظاهر کننده‌گان گفته اند که این عمل نیروهای امریکایی در همکاری حلقاتی در درون حکومت افغانستان صورت گرفته است.
فرمانده جان احمدحقجو از چهره‌های برجستۀ جهادی در ولایت پروان است که در زمان مقاومت در برابر طالبان نقش برجسته داشته است.
فرمانده جان احمد در انتخابات اخیر ریاست جمهوری مسوول کمپاین تیم اصلاحات و همگرایی در ولایت پروان بود.
محمدزمان مموزی فرمانده فرماندهی امنیۀ ولایت پروان به روزنامۀ ماندگار گفت: این حادثه در خانۀ پدری قوماندان جان احمد اتفاق افتاده است.
او می‌افزاید:»در مخروبه‌یی‌که سلاح‌ها از زمان‌های گذشته باقی مانده بود، چون در این ساحات احزاب و تنظیم‌های زیادی فعالیت داشتند تا هنوز هم مشخص نشده که این دیپوی سلاح مربوط به کدام تنظیم و یا چه کسی می‌شده است؛ اما دولت هر زمانی‌که از وجود چنین دیپوها خبر شود اقدام می‌کند و آن را از بین خواهد برد.»
فرمانده امنیه پروان حضور نیروهای امریکایی در این عملیات را پذیرفته و می‌گوید که امریکایی‌ها تنها دیپو را انفجار داده اند و بس.
آقای مموزی می‌گوید که با منفجر ساختن این دیپو به کسی آسیب نرسیده و فرمانده جان احمد هم در آن زمان در کابل بوده است.
فرمانده امنیه پروان با اشاره به تظاهرات شهروندان پروان می‌گوید: «زمانی‌که این دیپو کشف شده بود باید در ساحۀ دیگری انفجار داده می‌شد، نه در مناطق مسکونی؛ این کار اعتراضات مردمی را در پی داشت.»
در عین حال، شمس‌الحق شیخانی معاون شورای ولایتی پروان می‌گوید که نیروهای واکنش سریع بدون هم‌آهنگی نهادهای امنیتی پروان عملیاتی را انجام داده و به تلاشی خانۀ قوماندان جان احمد می‌پردازند که این کار سبب نارضایتی مردم شده است.
آقای شیخانی می‌افزاید که این کار نیروهای واکنش سریع که با همکاری نیروهای امریکایی صورت گرفته، سبب نارضایتی مردم شده و آنان دست به تظاهرات زدند.
حمایت مجاهدین از دولت اطمینان قلبی است
همزمان با این، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی دولت می‌گوید که با جدیت مسأله حملۀ هوایی نیروهای خارجی به دیپوی سلاح در ولایت پروان را پیگیری خواهد کرد.
داکتر عبدالله که در نشست هفته‌وار شورای وزیران در کابل سخن می‌گفت که او می‌خواهد با بررسی این حمله، اطمینان پیدا کند که این حادثه توطیه‌یی علیه مجاهدین نباشد.
رییس اجرایی هم‌چنان گفت:»این مساله بسیار حساس است، جنرال کمپبل در این باره با من صحبت کرده و معلومات داد؛ اما، ما باید مطمین شویم و اطمینان پیدا کنیم که توطیه‌یی در قبال نبوده؛ این‌ها(امریکایی‌ها) شکار معلومات نادرست نشده در عین زمان همچنین اعمالی صورت نگیرد».
رییس اجرایی خاطر نشان ساخت که برخی افراد با سوء استفاده از این گونه حوادث، می‌خواهند این رویدادها را مجاهد ستیزی دولت وحدت ملی تلقی کنند.
او با بیان این مطلب که دولت وحدت ملی متعهد به دفاع از ارزش‌های جهادی است گفت: «به مردم اطمینان می دهم که هیچ نیرو، هیچ قوتی و هیچ مجموعه‌یی اجازه نخواهند داشت تا علیه مجاهدین توطیه کنند.»
آقای عبدالله تأکید کرد:»مجاهدین در پهلوی حکومت وحدت ملی قرار دارند، با وجود نارضایتی‌ها و کم و کاستی‌ها، حمایت مجاهدین از حکومت وحدت ملی یک اطمینان قلبی است».
با تلاش‌های فراوان موفق نشدیم تا نظر فرمانده جان احمد را نیز داشته باشیم.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.