واکنش مجلس به اظهارات محمد محقق: مشکل در نبود سیاست مدون دولت است

سه شنبه 7 قوس 1396/

mandegar-3مجلس نمایندگان در واکنش به اظهارات محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی کشور می‌گوید که نبود سیاست مدون مبتنی بر منافع ملی کشور سبب شده تا مقام‌های دولتی خلاف منافع ملی کشور اظهار نظر کنند.
عبدالرئوف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان که در نشست روز دوشنبه (۶ قوس) این مجلس صحبت می‌کرد گفت: «مقام‌های دولتی از هر آدرسی که صحبت می‌کنند باید منافع ملی کشور را جداً در نظر بگیرند؛ اما دیده می‌شود مقام های دولتی در برابر منافع ملی احساس مسوولیت ندارند».
آقای ابراهیمی افزود که اظهارات مقام‌های دولتی ناشی از نبود خطوط اساسی سیاست مدون برای منافع ملی کشور است.
او خاطر نشان کرد که مجلس نمایندگان باربار از حکومت خواسته است تا خطوط اساسی سیاست دولت را جهت تصویب به مجلس نمایندگان بفرستد؛ اما تا هنوز این کار صورت نگرفته است.
رییس مجلس هرچند نامی از کسی نبرد اما تاکید کرد، هرگونه اظهارات مقام های دولتی که منافع ملی در آن در نظر گرفته نشود، جفا در حق مردم افغانستان است.
محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی کشور دو روز پیش در «کنفرانس بیداری اسلامی، مجمع اهل بیت و مساله تکفیری‌ها» در تهران؛ گروه تروریستی داعش را دشمن بشریت خواند و از شکست آن در عراق و سوریه استقبال کرد.
آقای محقق گفته بود: «لازم می‌دانم از همه رزمندگان که در این نبردها تشریک مساعی کردند، چه از رزمندگان عراق و سوریه، ارتش عراق و سوریه، حشد شعبی عراق و همچنین رزمندگان ایران، افغانستان، پاکستان و جای جای دنیا که در این نبردها شرکت کرده‌اند و در حقیقت نبردی که اسلام علیه کفر و دسایس استکبار جهانی بود، پیروز شدند، صمیمانه تشکر کنم.»
اما این سخنان آقای محقق، در برخی رسانه‌ها و صفحات اجتماعی، تحریف شد و گزارش‌هایی به نشر رسید که گویا آقای محقق از اعزام افغان‌ها به جنگ سوریه استقبال کرده است.
در همین حال، برخی نمایندگان دیگر مجلس نیز به این اظهارات آقای محقق واکنش نشان دادند و آن را مخالف منافع ملی کشور خواندند.
به گفته آنان، مردم افغانستان خود قربانی تروریزم هستند و آقای محقق باید به دلیل این اظهارات خود، مورد بازپرس قرار گیرد.
ولی، محمد محقق در گفتگو با رسانه های مختلف از این موقف خود دفاع کرده و گفته است که سیاست خارجی دولت افغانستان هیچ گاهی تقاضا نمی کند که از تروریزم دفاع کند.
به گفته وی، سخنان او مطابق به سیاست خارجی افغانستان است و هم اکنون نیروهای امنیتی افغانستان برعلیه گروه داعش مصروف جنگ است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.