واکنش ها به مـرگ مـلاعـمر

/

شنبه ۱۰ اسد ۱۳۹۴

 

mnandegar-3تأیید مرگ ملاعمر توسط مقامات افغانستان و نیز گروه طالبان، به سرعت در کانون توجه رسانه‌های دنیا قرار گرفت و به تیتر یک اخبار تمام رسانه‌های صوتی، تصویری و نوشتاری تبدیل شد.
از حدود دو هفته گذشته مطلبی به نقل از یک گروه جدا شده از طالبان به نام محاذ فدایی بر روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت که ادعا می‌کرد ملا محمد عمر رهبر گروه طالبان افغانستان دو سال پیش فوت کرده است.
این در حالی است که وزارت خارجه پاکستان روز پنج‌شنبه اعلام کرد: به درخواست رهبر گروه طالبان دومین دور مذاکرات صلح افغانستان و طالبان که قرار بود روز جمعه برگزار شود تا زمان نامشخصی به تعویق افتاد.
تایید مرگ ملاعمر در روز چهارشنبه کانون توجه رسانه‌های دنیا قرار گرفت و به سرعت به تیتر یک اخبار تمام رسانه‌های صوتی، تصویری و نوشتاری تبدیل شد.
در این گزارش به بازتاب این خبر در برخی رسانه‌ها پرداخته شده است.
گاردین: جنگ قدرت بین اعضای طالبان پس از مرگ ملاعمر
روزنامۀ گاردین صفحه اول خود را به گزارشی با عنوان «جنگ قدرت بین اعضای طالبان پس از مرگ ملاعمر» به این موضوع اختصاص داد.
این روزنامه در گزارش خود نوشت: مرگ ملاعمر نگرانی پیرامون سرنوشت مذاکرات صلح را افزایش داد.
گاردین با اشاره به اظهار نظر برخی تحلیل‌گران مبنی بر این که مرگ ملاعمر می‌تواند راه را برای برخی فرماندهان طالبان که از مذاکرات صلح حمایت می‌کنند باز کند، نوشت: این در حالی است که برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که طالبان در حال حاضر آسیب‌پذیر شده‌اند.
گاردین در ادامه گزارش خود به اظهارات برهان عثمان یک تحلیلگر سیاسی مقیم کابل و تردید وی نسبت به صداقت و درستی اخبار مربوط به مرگ ملاعمر پرداخت و نوشت: این موضوع می‌تواند روند تصمیم‌گیری در خصوص مذاکرات صلح را تضعیف سازد.
این روزنامه همچنین با اشاره به پیام ویدیویی ایمن الظواهری رهبر القاعده در سال ۲۰۱۴ که بار دیگر بر وفاداری خود به ملاعمر تاکید کرد، نوشت: اگر خبر مرگ رهبر طالبان درست باشد، می‌توان گفت که الظواهری یا از مرگ ملاعمر بی‌اطلاع بوده و یا تمایلی به فاش کردن این موضوع نداشته است.
جیو پاکستان: مذاکرات صلح به احتمال زیاد متوقف خواهد شد
تلویزیون جیو منبع نزدیک به ارتش و از منتقدین دولت «نوازشریف» با توقف پخش برنامه‌های عادی در ویژه برنامه‌هایی گفتگو محور به تحلیل خبر مرگ ملاعمر پرداخت.
در این ویژه برنامه، ضمن تایید ضمنی این خبر، کارشناسان پاکستانی اعلام کردند، ادعاهای کشته شدن ملا عمر از مدت‌ها پیش از سال ۲۰۱۳ مطرح بوده و علت اصلی تأیید نشدن این خبرها اختلاف بین گروه‌های مختلف طالبان است.
این کارشناسان همچنین اظهار داشتند: مرگ ملاعمر بطور قطع باعث انشقاق گروه طالبان خواهد شد و مذاکرات صلح به احتمال زیاد متوقف خواهد گردید.
فرانس پرس: مرگ ملاعمر، ضربه‌یی سخت برای طالبان
خبرگزاری فرانس‌پرس فرانسه نیز در گزارشی نوشت: اگرچه وی به دنبال حمله تحت فرماندهی امریکا در سال ۲۰۰۱ فرار کرد و در هدایت روزانه این گروه شورشی نقش چندانی نداشته، اما همچنان در متحد ماندن طالبان نقش مهمی داشته است زیرا اعضای این گروه معتقدند وی به اقدامات طالبان مشروعیت می‌دهد.
فرانس‌پرس افزود: از دست رفتن چنین شخصیتی برای طالبان ضربه‌ای به این گروه خواهد بود که با اختلاف‌های شدید در داخل روبرو است، آنهم در حالی که داعش در حال گسترش حملات خود در داخل افغانستان است.
این پایگاه خبری در پاسخ به این سوال که چرا تایید مرگ ملا عمر اینقدر سخت است، نوشت: ملا عمر از زمان فرار از افغانستان در اواخر سال ۲۰۰۱ در انظار عمومی ظاهر نشده است. به طور گسترده این گمان وجود دارد که وی در پاکستان مخفی شده و تحت نظر دستگاه اطلاعات داخلی پاکستان است.
مقامات پاکستانی چنین چیزی را تکذیب می‌کنند، در حالی که مدرکی قطعی ازجمله ویدئویی از ملا عمر برای تایید زنده بودن وی منتشر نشده است، اما اعضای طالبان اعلام کردند، پیام وی را به مناسبت عید فطر از طریق یک نوار صوتی دریافت کرده‌اند.
فرانس ۲۴ در گزارش دیگر خود پس از تایید مرگ ملاعمر و به دنبال آن تعویق مذاکرات صلح، نوشت: شرایط و چگونگی مرگ وی در هر حالتی باشد یک نکته را با قطعیت می توان گفت و آن اینکه مرگ ملا عمر ،جایگاه و موقعیت طالبان را در افغانستان تضعیف خواهد کرد.
این پایگاه خبری در گزارش خود همچنین به پیامدهای مرگ ملا عمر اشاره کرد و نوشت: با تایید خبر مرگ ملا عمر، مذاکرات صلحی که نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در اول ماه ژوئیه در پاکستان آغاز کرده بودند، به خطر خواهد افتاد چون وقتی طالبان دچار چنددستگی شود، موضع این گروه درباره این مذاکره نیز چندصدایی خواهد شد. چون همین حالا برخی از اعضای طالبان درباره دخالت خارجی ها از جمله پاکستان در این مذاکرات بدبین هستند.
این پایگاه خبری در انتهای گزارش خود خاطرنشان کرد: در نتیجه هر کسی که جای ملا عمر رهبری طالبان را برعهده گیرد وظیفه دشوار متقاعد کردن فرماندهان طالبان درباره نقش پاکستان در افغانستان و مذاکرات صلح با کابل را برعهده خواهد داشت.
بی‌بی‌سی: مرگ ملا عمر موجب پایان گفتگوها بین طالبان و دولت افغانستان نخواهد شد
بی‌بی‌سی فارسی از جمله نخستین رسانه‌هایی بود که خبر مرگ ملا عمر را پوشش داد.
این پایگاه خبری در گزارشی با عنوان « طالبان پس از ملاعمر» نوشت: یکی از مهم‌ترین سوال‌ها پس از مرگ رهبر گروه طالبان چگونگی سرنوشت مذاکرات صلح است.
بی بی سی به نقل از یکی از مذاکره‌کنندگان حکومت افغانستان که اخیراً در اسلام‌آباد با نمایندگان گروه طالبان گفتگو کرد، نوشت: مرگ ملا عمر بر روند مذاکرات صلح تاثیر منفی بر جا نخواهد گذاشت.
این مقام افغانستانی گفت: اگر رهبر طالبان دو سال پیش درگذشته باشد، مذاکرات قبلی هم بدون وی برگزار شده و حالا که مرگ او فاش شده، ممکن است دور دوم گفتگوهای صلح برای چند روزی به تعویق بیفتد.
بی بی سی در پایان گزارش خود نوشت: به‌طور کلی اعتقاد براین است که مرگ ملاعمر تغییرات عمده‌ای بر مذاکرات صلح و وضعیت امنیتی ایجاد نخواهد کرد. با وجود این، برای دریافت پاسخ برای سوال‌ها در این مورد روزها یا هفته‌هایی باید منتظر ماند.
نیویارک تایمز: صلح، مساله‌یی تفرقه‌انگیز در بین اعضای طالبان
روزنامه امریکایی نیویورک‌تایمز نیز در گزارشی مفصل به موضوع مرگ رهبر طالبان پرداخت و نوشت: به دنبال انتشار این خبر، گمانه‌زنی ها در خصوص آینده مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان افزایش یافت.
نیویارک‌تایمز در گزارش خود از ملاعمر به عنوان «رهبر وحدت بخش» طالبان یاد کرد و نوشت: صلح یک مسئله تفرقه‌انگیز درون گروه طالبان است.
دفتر سیاسی طالبان در «دوحه» و «قطر» ابتدا مذاکرات صلحی را که در ماه جولای برگزار شده بود به دلیل عدم حضور مقامات طالبان نامعتبر دانست. این در حالی است که مقامات افغانستانی اعلام کردند این مذاکرات با حضور «ملااختر محمد منصور» معاون ملاعمر و به نمایندگی از وی صورت گرفته است.
سی.ان.ان: مرگ ملاعمر و چالش اعضا
پایگاه اینترنتی شبکه خبری سی.ان.ان امریکا نیز در گزارشی با اشاره به اظهارنظر «اریک شولتز» سخنگوی کاخ سفید و « حسیب صدیقی» سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان مبنی بر معتبر بودن اخبار مربوط به مرگ ملاعمر، نوشت: مرگ ملاعمر به احتمال زیاد باعث پیشروی گروه داعش خواهد شد که به دنبال جذب نیرو از اعضای طالبان پاکستان و طالبان افغانستان است.
سی.ان.ان در این گزارش خاطرنشان کرد: برخی عناصر ناراضی طالبان در حال حاضر وفاداری خود را به گروه داعش اعلام کردند و با تایید خبر مرگ وی، به احتمال زیاد افراد دیگری تمایل خود خود را به پیوستن به این گروه اعلام کنند.
تلگراف: گفت‌وگوها قطعا تحرک خود را از دست خواهد داد
تلگراف با تاکید بر تلاش‌های «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان به منظور صلح با طالبان، به دودستگی اعضای طالبان در این خصوص اشاره کرد و نوشت: گروهی به منظور پایان دادن به جنگ ۱۳ ساله دولت کابل و طالبان از این مذاکرات حمایت می‌کنند و عده‌ای نیز معتقدند تا به دست گرفتن قدرت جنگ باید ادامه داشته باشد.
این پایگاه خبری انگلیسی در گزارش خود به نقل از مایکل کولمن کارشناس مسائل افغانستان از مرکز بین‌المللی محققان «وودروویلسو»، نوشت: مرگ ملاعمر توجیهی برای سکوت وی در خصوص عقب‌نشینی نیروهای ناتو از افغانستان و نیز به قدرت رسیدن اشرف غنی است.
وی همچنین با اشاره به این که با مرگ ملاعمر گفتگوها قطعا تحرک خود را از دست خواهند داد، افزود: اعلام مرگ ملاعمر موجب بحران موجودیتی بین اعضای طالبان خواهد شد و گفتگوهای صلح آخرین چیزی خواهد بود که به آن فکر می‌کنند.
نشنال اینترست: مذاکرات صلح افغانستان ناامیدکننده نیست
پایگاه اینترنتی نشنال اینترست در گزارشی به قلم «حمید اکبر یاسمین» با این عنوان که «مذاکرات صلح افغانستان ناامیدکننده نیست »، نوشت: مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و طالبان قرار است بار دیگر ازسر گرفته شود.
نشنال اینترست ضمن تاکید بر این که افشاگری‌های اخیر مقامات سابق پاکستان تاکیدی بر نفوذ شدید تشکیلات نظامی پاکستان بر طالبان است، افزود: اکنون که روند صلح افغانستان که مدتها با بن‌بست روبرو بوده تحرک پیدا کرده ، دو چیز ضروری است.
نخست اینکه منتقدان «اشرف غنی» باید فضای مناسب را برای کمک به پیشبرد مذاکرات فراهم کنند. فراهم کردن زمینه یک روند معتبر برای صلح و همچنین تغییر محاسبات راهبردی پاکستان در جهت حمایت از افغانستان به زمان نیاز دارد.
دوم آن‌که پاکستان باید نشان دهد مایل به اقدام متقابل در برابر سیاست مصالحه اشرف غنی از طریق اقدامات واقعی است و نه حرف.
در این گزارش خاطرنشان شد: پس از سال‌ها بی اعتمادی شدید بین اسلام آباد و کابل، هیچ راه حل فوری برای پایان دادن به این وضع وجود ندارد.
پاکستان با استفاده از نفوذ خود برای متقاعد کردن اعضای طالبان به مذاکره درباره آتش‌بس با دولت افغانستان به همراه عملیات علیه مخفیگاه‌های طالبان در امتداد مرز خود تنها می‌تواند به کسانی در افغانستان که سوءظن دارند اطمینان دهد که در نیات خود صادق است.

اشتراک گذاري با دوستان :