واکنش وزارت دفاع به اظهارات وزارت خارجۀ پاکستان: پاکستان افکار جهان را منحرف می‌سازد

شنبه 17 سرطان 1396/

کابل ادعای اسلام آباد را در مورد فرار هراس‌افگنان از خاک پاکستان به افغانستان رد می‌کند.
وزارت خارجه پاکستان گفته است تمام گروه‌های هراس افگن به شمول شبکه حقانی از پاکستان اخراج شده و در قلمرو افغانستان، در مناطقی که دولت افغانستان حاکمیت ندارد، جابجا شده‌اند.
mandegar-3نفیس زکریا سخنگوی وزارت خارجه پاکستان می‌گوید: “شبکه حقانی، طالبان، تحریک طالبان پاکستانی، گروه داعش، القاعده و دیگر گروه‌های هراس افگن از پاکستان فرار کرده و در آن ساحات افغانستان فعالیت می‌کنند که حکومت افغانستان در آن جا حاکمیت ندارد.”
اما وزارت دفاع ملی افغانستان این گفته‌ها را بی اساس خوانده تاکید دارد که پاکستان با این اظهارات‌اش می‌‌خواهد دیدگاه جامعه جهانی به ویژه امریکا را به گمراهی بکشاند.
دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی می‌گوید: “وقتی امریکا خواست راهبرد تازه خود با هراس‌‎افگنی را در منطقه روی دست گیرد. حالا پاکستان می‌خواهد با این گفته‌ ها توجه جهانیان را به سوی دیگر ببرد. ”
درهمین حال؛ یک دیپلومات پاکستانی گفته برای تامین صلح در افغانستان باید اسلام آباد تحت فشار قرار داده شود.
حسین حقانی سفیر پیشین پاکستان در امریکا تاکید دارد که “با وجود اینکه در چهل در صد خاک افغانستان هراس افگنان فعالیت دارند اما رهبری آنان از خاک پاکستان می‌شود. اقدامات تشویقی امریکا تا کنون پاکستان را وادار نکرده است تا دست از حمایت طالبان بردارد و اکنون نیاز است آقای ترمپ راه بدیل را مورد بررسی قرار دهد.”
دولت وزیری می افزاید که “حسین حقانی خودش اعتراف کرده که مشکل در پاکستان است. و این نشان می‌دهد که در داخل خاک پاکستان است. بنابرین اگر پاکستان صادقانه عمل کند می تواند ۶۰ در صد امنیت در افغانستان تامین شود.”
احمد سعیدی، آگاه امور سیاسی در مورد اظهارات این مقام پیشین پاکستانی می‌گوید: آنچه را که حسین حقانی می‌گوید یک حقیقت تلخ است. مدیریت جنگ در خاک پاکستان است. چون توافق بر عملیات مشترک میان پاکستان و افغانستان شده است. بنابرین پاکستان می‌خواهد برائت بگیرد که هراس افگنان در خاک افغانستان است.
این بار نخست نیست که پاکستان به پناه دادن و حمایت از گروه های دهشت افگن متهم می شود اما این بار ترمپ با دید دیگر به مسایل منطقه نگاه می کند و قرار است راهبرد تازه امریکا را در پیوند با هراس افگنی در منطقه اعلام کند. پیش بینی های وجود دارد که در راهبرد تازه امریکا، فشارهای واقعی بر پاکستان وارد شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.