وزارت امور داخله: کشورهای همسایه حمایت از طالبان را بیشتر کرده‌اند

/

مقام‌های امنیتی افغانستان می‌گویند طالبان سال گذشته از جنگ رویا روی با نیروهای امنیتی افغان خودداری می‌کردند اما حالا این گروه بار دیگر به این جنگ‌ها رو آورده‌اند، اما نیروهای افغان آماده‌گی پاسخگویی را دارند.
عبدالرحمان رحمان، معین ارشد وزارت داخله روز گذشته گفت که کشورهای همسایه حمایت از طالبان را بیشتر کرده و این حمایت‌ها سبب شده تا طالبان با قوت بیشتری بجنگند.
آقای رحمان که به سناتوران در مورد نگرانی‌های امنیتی پاسخ می‌‌گفت، افزود: «القاعده با جمعی از گروپ‌های مربوط به خودش پلان دارند تا فعالیت شان را در مناطق سرحدی ادامه دهند. همچنان ایجاد جبهه دو هزار نفری طالبان شورای کویته، شبکۀ حقانی و طالبان پاکستانی می‌خواهند تهدیدهای متداوم را در سرحدات به راه اندازند».
وزارت داخله می‌گوید طالبان جبهه‌یی زیر نام «فداییان اسلام» تشکیل داده و اعضای این جبهه برای اجرای حملات انتحاری به افغانستان فرستاده شده اند. معین وزارت داخله گفت همه اعضای این جبهه افراد مسلکی هستند و برای اجرای حملات انتحاری در کابل، مزارشریف، قندهار، هرات، کندز ننگرهار، کنر، لغمان، خوست و پکتیکا گماشته شده‌اند.
با وجود این مقام‌های امنیتی وعده دادند که در برابر تهدیدهای طالبان اقدام می‌کنند. رحمان گفت: «پولیس ملی این توان را یافته تا برای تامین صلح و ثبات در کشور و فراهم کردن زمینه آرامش روحی در کنار مردم خود قرار داشته باشد.»
شیر محمد کریمی، رییس ستاد مشترک ارتش نیز به سناتوران اطمینان داد که برنامه‌های مشخصی برای سرکوب طالبان از سوی وزارت‌های امنیتی ترتیب داده شده است.
در یک ماه اخیر حملات انتحاری و جنگ‌های رو در رو ولایات افغانستان افزایش یافته و مقام‌های دولتی در ولایات لوگر و میدان وردک نیز هشدار داده اند که جنگجویان خارجی همکار با طالبان تهدیدهای جدی را متوجه این ولایات کرده اند.
هدایت‌الله رهایی، یک تن از سناتوران از وزارت‌های امنیتی خواست تا در برابر جنگجویان خارجی قاطعانه اقدام کنند: «سربازان پاکستانی زیر عنوان طالب در برابر دولت در میدان وردک می‌جنگند. وزارت‌های دفاع، داخله و امنیت ملی باید از خود قاطعیت نشان دهند تا آن‌ها از منطقه محو و نابود شوند».
والی میدان وردک نیز تایید کرده است که شماری از جنگجویان پاکستانی در این ولایت وارد شده و امینت این ولایت را تهدید می‌کنند.
او گفت در آینده نزدیک مرحله پنجم انتقال مسوولیت‌های امنیتی آغاز می‌شود و نیروهای افغان توانسته اند از مناطقی که در اختیار آن‌ها گذاشته شده، به خوبی حفاظت کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.