وزارت تجارت: می‎کوشیم در بازار بین‎المللی جایگاه داشته باشیم

/

وزارت تجارت و صنایع افغانستان روز سه شنبه با همکاری بانک جهانی پروژه انکشاف مارکیت‌های افغانستان را افتتاح کرد. هدف این پروژه راهنمایی شیوه‌های تولید در نظام اقتصاد بازار است.
این پروژه ۲۲ میلیون دالر هزینه بر می‌دارد و از کمک بلاعوض بانک جهانی تمویل می‌شود.
انورالحق احدی وزیر تجارت و صنایع افغانستان روز سه شنبه در مراسم افتتاح این پروژه در کابل گفت: «این کمک، متشبثین افغانستان را در عرصه تجارت و تولید آگاهی می‌دهد. بازاریابی می‌کند و اهمیت استندرد را برای آن‌ها مطرح می‌کند».
با تطبیق این پروژه تلاش می‌شود تا محصولات و تولید در افغانستان با معیارهای جهانی آماده گردند.
آقای احدی گفت افغانستان محصولات زراعتی بی‌نظیری دارد ولی به دلیل عدم توانایی در استندردسازی، محصولات زراعتی افغانستان در بازارهای جهان مشتری ندارد.
مقام‌ها در حکومت افغانستان می‌گویند بعضی از میوه‌ها و محصولات زراعتی افغانستان بهترین کیفیت را دارند. اما به دلیل نبود شرکت‌هایی‌که این محصولات را به صورت فنی و با معیارهای جهانی بسته بندی کنند، سبب شده تا افغانستان جایگاه خودرا در بازارهای جهانی پیدا نتواند.
آقای احدی گفت حالا این تلاش‌ها آغاز شده است: «تلاش ما این است که صنایع ما بهتر شود تا در بازار رقابت بهتر کنند. ما می‌کوشیم تا در بازار جهانی رقابت کنیم و جایگاه در بازارهای بین‌المللی نیز داشته باشیم».
قرار است بانک جهانی مشاوران بین‌المللی را برای آموزش صنعت گران افغانستان استخدام کند تا شرکت‌های تولیدی افغانستان ویژگی‌ها و نیازمندی‌های بازارهای جهانی را تفکیک کنند.
وزیر تجارت گفت بخشی از این کمک به ارتقای ظرفیت شرکت های افغانی به مصرف می‌رسد تا توان رقابت آن‌ها در بازار، بلند برده شود: «یک قسمت زیاد این کمک‌ها برای مشوره‌دهی به مصرف می‌رسد تا متشبث خوب تر تولید کند. همچنین یک قسمت این کمک برای بهبود ظرفیت‌های اداری در شرکت‌ها به مصرف می‌رسد».
رییس بانک جهانی در افغانستان گفت این پروژه به کاریابی کمک می‌کند، اقتصاد را تقویت می‌نماید و درامد می‌آفریند.
براساس اظهارات مسوولان بانک جهانی قرار است شرکت‌های خصوصی در ولایات کابل، بلخ، ننگرهار و هرات از این کمک‌ها بهره‌مند شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :