وزارت تجارت: کاهش روابط بازرگانی با پاکستان در دستور کار است

گزارشگر:سه شنبه 17 حوت 1395 ۱۶ حوت ۱۳۹۵

mandegar-3دولت افغانستان در نظر دارد که به دلیل برخورد سیاسی پاکستان با مسایل تجارتی، برنامه کاهش مبادلات تجارتی با پاکستان را در دستور کار خود قرار دهد.
از چند سال بدین سو دولت افغانستان همچنان تلاش کرده تا راه‌های بدیل ترانزیتی را برای مبادلات تجارتی خود در منطقه جست‌وجو کند.
این تلاش‌های افغانستان سبب کاهش ۵۰۰ میلیون دالری مبادلات تجارتی میان کابل- اسلام آباد در یک سال گذشته شده است.
افغانستان پس از آن مبادلات تجارتی خود با پاکستان را کاهش داده که پاکستان در چند سال اخیر بارها به بهانه‌های مختلف گذرگاه‌های مرزی خود با افغانستان را مسدود کرده و هربار میلیون‎ها دالر به مردم و تاجران افغان ضرر رسانده است.
در تازه‌ترین مورد، پاکستان پس از حمله به یک زیارتگاه در ایالت سند، از دو هفته بدین سو مرزهای خود با افغانستان را بسته و با وجود تلاش‎های مقام‌های کابل تاهنوز این مرزها باز نشده است.
مسافر قوقندی سخنگوی وزارت تجارت و صنایع به خبرگزاری جمهور گفت: به دلیل کارشکنی‌های مکرر پاکستان، دولت افغانستان از مدت‌ها به این سو راه های بدیل ترانزیت را برای مبادلات تجارتی درمنطقه دنبال کرده است.
آقای قوقندی بیان داشت:”در چند سال اخیر ما ترانزیت خود را در کشور های منطقه تقسیم نموده واز بندرهای تجارتی بدیل پاکستان، استفاده اعظمی کردیم”.
وی خاطر نشان ساخت که افغانستان هم اکنون بیشتر کالاهای ضروری خود را از بندرعباس، بندر آقینه، بندر چابهار وبندر ازبکستان وارد می کند.
او افزود:” در یک سال گذشته هزارها کانتینر مواد تجارتی مردم افغانستان از کشور چین از مجرای قزاقستان وازبکستان وارد کشور شده است ودولت افغانستان تلاش دارد که مبادلات تجاری با این کشورها را بیش از این افزایش دهد”.
وی تصریح کرد که در یک سال اخیر مبادلات تجارتی میان افغانستان و ایران نیز افزایش یافته است.
سخنگوی وزارت تجارت همچنان از کاهش نیم میلیاردی مبادلات تجارتی با کشور پاکستان در یک سال گذشته خبر داده گفت:”دولت تلاش می کند که با افزایش مبادلات تجارتی با دیگر کشور ها، رقم مبادلات خود با پاکستان را بیش از این کاهش دهد”.
آقای قوقندی بیان داشت که هم اکنون بسته بودن مرزهای پاکستان با افغانستان، تاثیر ناچیزی بر بازارافغانستان گذاشته است اما با آن هم دولت تلاش دارد که از طریق رایزنی با پاکستان روابط تجارتی با این کشور را عادی بسازد.
به گفته وی بسته شدن مرزها از سوی پاکستان خلاف تمام تفاهمنامه های منطقه ای و بین المللی است وکنوانسیون های بین المللی به کشورهای محاط به خشکه مثل افغانستان حق می دهد که از طریق نزدیک ترین کشور به آب های آزاد دسترسی داشته باشند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.