وزارت خارجه افغانستان: شماری از رهبران طالبان با ما تماس پنهانی دارند

/

همزمان با تشدید بحران در سوریه، وزارت خارجه افغانستان می‌گوید در صورتی که مهاجران افغان در سوریه به کمک نیاز داشته باشند، حکومت افغانستان آماده است تا کمک‌هایی را در اختیار آن‌ها قرار دهد.
جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «آن‌ها (مهاجران افغان در سوریه) به ما این اطمینان را داده اند که در شرایط فعلی نیاز به حمایت مستقیم کنسولی ندارند و کوشش می‌کنند مانند شهروندان سوریه با شرایط در آن کشور بسازند».
بیشتر مهاجران افغان در سوریه کسانی اند برای مهاجرت به کشورهای غربی، در سوریه خواست پناهندگی داده اند.
مقام‌های وزارت خارجه می‌گویند کارمندان سفارت افغانستان در اردن با مهاجران افغانستان در سوریه به صورت مداوم تماس دارند و در صورت نیاز به آن‌ها کمک خواهند کرد.
با آن که وزارت مهاجرین افغانستان گفته است حدود ۲۰۰۰ دانشجوی افغان در سوریه هستند، اما آقای موسی‌زی می‌گوید این رقم درست نیست و تعداد دانشجویان افغان در سوریه به مراتب کمتر از آن است.

تماس محرمانه با طالبان
وزارت خارجه همچنان می‌گوید شماری از رهبران طالبان با دولت افغانستان به صورت پنهانی در تماس هستند. این در حالی است که پس از مسدودشدن دفتر طالبان در قطر، دولت افغانستان برنامه مشخصی برای صلح ندارد.
آقای موسی‌زی می‌گوید: «تعداد قابل ملاحظه رهبران طالبان با دولت افغانستان در تماس محرمانه هستند و آن‌ها طرفدار آغاز مذاکره سیاسی بین طالبان و دولت افغانستان هستند».
سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید دولت آماده است تا با این تعداد از سران طالبان به شرط احترام به قانون اساسی افغانستان و دستاوردهای ده سال اخیر، مذاکره کند. با آن هم، آقای موسی زی تاکید می کند که مبارزه مسلحانه علیه عده از رهبران طالبان که جز جنگ، وحشت آفرینی و کشتار مردم به هیچ چیز دیگر راضی نیستند، ادامه خواهد یافت: «با گروه دوم مبارزه مسلحانه دولت افغانستان ادامه خواهد یافت تا روزی که آن ها به صورت کامل شکست بخورند؛ تا باشد که مردم افغانستان از شر آن ها نجات پیدا کنند».
آخرین تلاش دولت افغانستان برای مذاکره با طالبان، سفر رییس جمهور کرزی به پاکستان بود. اما هنوز مقام های حکومت افغانستان در مورد دستاورد این سفر چیزی نگفته اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.