وزارت خارجه: خبر سفر هیأت طالبان به ایران بررسی می‌شود سفارت ایران: این خبر را تایید نمی کنیم

/

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید در رابطه با سفر یک هیأت طالبان به ایران با مقام‌های این کشور گفت‌وگو می‌کنند. خبرگزاری فارس ایران گفته است که هیاتی متشکل از برخی سران طالبان برای مذاکرات صلح به ایران سفر کرده است.
اما سفارت ایران در کابل این خبر را رد کرده است.
رحمت‌الله آزاده، از دفتر مطبوعاتی سفارت ایران در کابل به بی‌بی‌سی گفت که جمهوری اسلامی ایران خبرهای منتشر شده در مورد این‌که هیأتی از گروه طالبان به تهران سفر کرده و با مقامات امنیتی ایران گفت‌وگو کرده است را تایید نمی‌کند.
در همین حال، مقام‌های وزارت خارجه افغانستان می‌گویند تا زمانی صحت گزارش سفر هیات طالبان به ایران تایید نشود، در رابطه با موقف افغانستان در این مورد تبصره‌یی نمی‌کنند.
جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «ما در رابطه با گزارشی که پخش شده با مقامات جمهوری اسلامی ایران در تماس هستیم تا باشد که درست‌بودن یا نادرست بودن این گزارش تثبیت شود».
پیش از این حکومت افغانستان تأکید کرده است که پروسه صلح تنها از طریق دفتر طالبان در قطر به پیش برده می‌شود و کشورهای خارجی نباید به صورت پراگنده گفت‌وگو با طالبان را به پیش ببرند.
آقای موسی‌زی تاکید کرد که حکومت ایران از پیشبرد پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغانستان در گذشته حمایت کرده است. سخنگوی وزارت خارجه گفت افغانستان و ایران در یازده سال اخیر با وجود حضور نیروهای ناتو، روابط خوب و دوستانه داشته اند.
موسی‌زی گفت موقف رسمی ایران در مورد افغانستان مثبت بوده است: «موقف دایمی رهبران و دولت ایران در رابطه با افغانستان این بوده که آن‌ها طرفدار صلح هستند در افغانستان و تروریسم بین‌المللی که مردم افغانستان را به خاک و خون کشانیده، نه تنها تهدیدی است علیه مردم افغانستان بلکه تهدیدی است علیه تمام منطقه».

خطرهای سفر به ایران
وزارت خارجه افغانستان همچنین از شهروندان این کشور خواست تا از سفر به ایران از راه‌های غیرقانونی خودداری کنند. مقام‌ها در این وزارت می‌گویند به دلیل انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، تدابیر شدید امنیتی در دو سوی مرز گرفته شده است.
این وزارت از شهروندان افغانستان خواست در صورت سفر به ایران، از راه‌های قانونی استفاده کنند.
آقای موسی زی گفت: «وزارت خارجه از هموطنان عزیز اکیدا می‌خواهد تا فریب قاچاقبران انسان را نخورند و صرف با اسناد قانونی سفر، یعنی با پاسپورت و ویزه از راه‌های قانونی سرحدی رفت آمد نمایند تا سفر مصون داشته باشند».

اشتراک گذاري با دوستان :