وزارت خارجه خطاب به مردم: فریب قاچاقبران را نخورید

/

وزارت خارجه افغانستان از شهروندان کشور خواست تا فریب قاچاقبران انسان را نخورند و با حیات فرزندانشان به خاطر رسیدن به کشورهای دیگر، بازی نکنند.
این خواست زمانی مطرح می‌شود که اخیرا یک کشتی حامل ۱۵۰ سرنشین در آب‌های اندونیزیا غرق شد. هنوز مشخص نیست که چه تعداد از سرنشینان این کشتی افغان بودند.
جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری گفت ۵۵ تن از سرنشینان این کشتی نجات داده شده و از سرنوشت دیگران هنوز خبری نیست: «گفته می‌شود که یک تعداد از سرنشینان، به شمول نجات یافتگان شاید افغان باشند. سفارت افغانستان در اندونیزیا در ارتباط نزدیک هستند تا به نجات یافتگان خدمات لازم را برسانند».
آقای موسی‌زی گفت که افغان‌ها نباید خود و فرزندانشان را قربانی رسیدن به کشورهای اروپایی و یا استرالیا از طریق قاچاق کنند: «این حادثه غمناک فرصت دیگری است که وزارت خارجه با جدیت تمام یک بار دیگر اعلام کند که تن دادن به قاچاق انسان برای رسیدن به یک کشور پیشرفته راه درستی نیست».
با آن که ده سال از حضور جامعه جهانی در افغانستان می‌گذرد، اما با آن‌هم جوانان افغان برای گریز از نا به سامانی اقتصادی و امنیتی، و دسترسی به زندگی مصوون مهاجرت های پرخطر را در پیش می‌گیرند.
تاکنون چندین کشتی در آب‌های بین اندونیزیا و آسترالیا غرق شده اند که حامل شماری از پناهجویان افغان بودند.
سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید پناهجویان افغان در کشورهای غربی با مشکلات بزرگی دست و پنجه نرم می‌کنند: «جوانانی که موفق می‌شوند و به این کشورها می‌رسند، پشیمان می شوند؛ به افسرده‌گی مبتلا می‌شوند و می‌خواهند دوباره به وطنشان برگردند. بهتر است که در رابطه به کشورهای پیشرفته معلومات دقیق کسب شود و هموطنان ما به خصوص جوانان از تن دادن به قاچاق انسان ابا بورزند».
گسترش روابط تجاری افغانستان و ایران
وزارت خارجه افغانستان می‌گوید قرار است در روزهای ۱۴ و ۱۵ سنبله چهارمین نشست کمیسیون مشترک افغانستان و ایران برگزار شود. این کمیسیون در سال ۱۳۸۳ ایجاد گردید. این نشست در سطح وزیران خارجه دو کشور و در کابل برگزار خواهد شد.
موسی‌زی گفت قرار است در این کمیسیون در رابطه با مسایل مختلف بین دو کشور بحث شود: «هدف اساسی ایجاد و کار کمیسیون مشترک، گسترش همکاری های اقتصادی، تجارتی، تحصیلات عالی، امور فرهنگی، حمل و نقل، امور قنسولی و سایر همکاری های مشترک بین افغانستان و ایران می‌باشد».
این نشست در حالی برگزار می شود که اخیرا افغانستان، ایران و هند بر سر گسترش تجارت و ترانزیت از طریق بندر چابهار ایران به توافق رسیدند.
این در حالی است که اخیرا گزارش ها حاکی از آن بوده که امریکا از افغانستان و عراق خواسته است تا به جمع کشورهای تحریم کننده ایران بپیوندند؛ اما آقای موسی‌زی گفت هنوز هیچ درخواست رسمی در این مورد از سوی امریکا دریافت نشده است.

اشتراک گذاري با دوستان :