وزارت خارجه روسیه: مسکو درخواست امریکا را رد کرد

گزارشگر:یک شنبه 25 سنبله 1397 ۲۴ سنبله ۱۳۹۷

سخن‌گوی وزارت خارجۀ روسیه می‏‌گوید قرار نیست امریکا برمبنای قوانین داخلی خود، افزایش بازرسی‎های شیمیایی در داخل خاک روسیه را مطالبه کند و مسکو نیز به این خواسته تن دهد.
به نقل از ایتارتاس، ماریا زاخارووا، سخن‌گوی وزارت خارجۀ روسیه می‌گوید: مسکو نه‌ تنها درخواست یک‌جانبۀ امریکا مبنی بر بازرسی‌های اضافه در خصوص تسلیحات شیمیایی روسیه را عملی نمی‌کند، بلکه حتی به آن واکنش نیز نشان نمی‌دهد.
mandegar-3زاخارووا در این رابطه گفت: «طبعاً قصدی برای راضی‌کردن یا حتی واکنش نشان‌دادن به درخواست‌های یک‌جانبه و نامشروع واشنگتن نداریم که فراتر از کنوانسیون تسلیحات شیمیایی است و برمبنای قوانین داخلی امریکا، بازرسی‌های بیشتر در داخل خاک روسیه را مطالبه می‌کند».
وی تاکید کرد که روسیه تحت کنترل شدید بین‌المللی، زرادخانه‌های تسلیحات شیمیایی خود را منهدم کرده و در حال ‌حاضر نیز، سازمان منع اشاعۀ تسلیحات شیمیایی به‌طور منظم بازرسی‌هایی را در این خصوص انجام می‌دهد.
زاخارووا در نهایت گفت: امریکایی‌ها بهتر است مسوولیت‌های کلیدی خود در این زمینه را به‌جای آورده و زرادخانۀ تسلیحات شیمیایی خود را منهدم کنند؛ این واشنگتن بود که آپریل ۲۰۰۷ را برای خلاصی از تسلیحات شیمیایی پیشنهاد کرد، اما اکنون ۲۰۱۸ است و واشنگتن هنوز از ذخایر عوامل سمی خود خلاص نشده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.