وزارت خارجه: سفارت برای طالبان چه‌گونه باز شد؟

/

حکومت افغانستان می‌گوید که هنوز منتظر توضیحات کامل در این مورد است که چطور به طالبان اجازه داده شد تا دفتر خود را در قطر بگشایند و پرچم خود را برافراشته کنند.
جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه روز یکشنبه گفت که افغانستان هنوز منتظر توضیح کامل درباره گشایش دفتر طالبان، که همسان یک سفارت است، می‌باشد؛ با این همه او یادآور شد که افغانستان هنوز علاقه‌مند است تا یک هیأت صلح را به دوحه به منظور مذاکره با طالبان بفرستند. او همچنان تاکید کرد که دفتر طالبان چیزی بیشتر از مکانی برای گفت‌وگوهای صلح نخواهد بود.
سخنگوی وزارت خارجه به خبرنگاران در کابل گفت: «حکومت افغانستان کاملاً به پیگیری روند مذاکرات صلح با مخالفان مسلح، به شمول طالبان متعهد است؛ اما در محدوده شرایط و اساسات، و ضمانت‌هایی که ما ساخته‌ایم».
شورشیان طالبان سه شنبه هفته گذشته دفتر خود را طی مراسمی در دوحه پایتخت قطر افتتاح کردند. همزمان گمانه زنی‌هایی مبنی بر آغاز گفت‌وگوهای رسمی ایالات متحده با نمایندگان طالبان به گوش رسید. اما برافراشته شدن پرچم طالبان و استفاده از نام «امارت اسلامی افغانستان» باعث واکنش‌های شدید در افغانستان گردید.
حامد کرزی در مورد گشایش دفتر طالبان در قطر و برافراشته شدن پرچم این گروه، به شدت واکنش نشان داد. حامد کرزی در مورد گشایش دفتر طالبان در قطر و برافراشته شدن پرچم این گروه، به شدت واکنش نشان داد.
حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان به شدت از این اقدام انتقاد کرد و مذاکرات خود را با ایالات متحده پیرامون حضور نظامی نیروهای بین المللی پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان، به حالت تعلیق در آورد.
مقامات ایالات متحده و قطر گفتند که طالبان درباره نام دفتر به توافق رسیده بودند؛ اما هنگام افتتاح رسمی آن را نقض کردند. اما محمد نعیم سخنگوی طالبان در یک بیانیه انترنتی روز یکشنبه گفت که استفاده از پرچم و نام رژیم طالبان «با توافق حکومت قطر انجام شد».
با این همه، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت که این کشور هنوز منتظر توضیح کامل و تضیمن این نکته از سوی واشنگتن است که طالبان دیگر تلاش نکنند به نام رسمی گذشته خود برگردند. موسی زی گفت: «ما در این باره به توضیح نیاز داریم که چگونه این اتفاق افتاد؛ چرا این رخ داد و چه کسی مسبب آن بود».
سخنگوی وزارت خارجه افغانستان همچنان یادآور شد که پس از «تماس‌های اولیه» طالبان و ایالات متحده، حکومت افغانستان انتظار دارد تا رهبری گفت‌وگوهای رسمی صلح را به دست بگیرد. موسی‌‍زی گفت: «مذاکرات رسمی در زمینه روند صلح، باید و تنها می تواند در یک سو، بین شورای عالی صلح افغانستان و در سوی دیگر نمایندگان رسمی طالبان و دیگران انجام گیرد».
موسی‌زی همچنان خاطرنشان کرد که حکومت افغانستان ترجیح می‌دهد تا مذاکرات پس از مرحله اول، در داخل افغانستان انجام شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.