وزارت خارجه: مذاکرات غیر رسمی بر سر سندِ پیمان امنیتی آغاز شده است

/

حکومت افغانستان می‌گوید مذاکرات غیررسمی بر سر سند همکاری‌های امنیتی بین افغانستان و ایالات متحده امریکا آغاز شده است. مقام‌های امریکایی تاکید دارند که این سند پیش از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان امضا شود.
جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «نکته مهم این است که بین افغانستان و ایالات متحده گفت‌وگوهای غیررسمی بر سر موافقتنامه امنیتی دو جانبه جریان دارد».
سخنگوی وزارت خارجه گفت که این گفت‌وگوها از یک هفته پیش آغاز شده و هیات‌های افغانستان و امریکا دوبار در این مورد گفت‌وگو کرده اند. قرار بود سومین جلسه برسر توافقنامه امنیتی عصر روز یکشنبه برگزار شود.
امضای سند همکاری‌های امنیتی بین افغانستان و امریکا تاثیر مستقیم برسرنوشت آینده افغانستان دارد؛ زیرا تقویت و حمایت نیروی امنیتی افغانستان، و حضور شماری از نیروهای خارجی پس از پایان ماموریت نظامی در این کشور، بخشی از این سند همکاری بین دو کشور می‌باشد.
این در حالی است که با نزدیک شدن سال ۲۰۱۴ و خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان نگرانی ها در مورد آینده این کشور بیشتر شده است.
داکتر رنگین دادفر اسپنتا مشاور امنیت ملی، داکتر اشرف غنی احمدزی و ارشاد احمدی معین سیاسی وزارت خارجه، اعضای هیات افغانستان در مذاکرات توافقنامه امنیتی هستند.
جیمز کانینگهام، سفیر امریکا در افغانستان و جنرال جوزف دانفورد فرمانده کل نیروهای ناتو، اعضای هیات امریکایی در گفت‌وگوها بر سر توافقنامه امنیتی می‌باشند.
تاکید بر آزادی ملا برادر
وزارت خارجه افغانستان تاکید کرد که به منظور پیشبرد پروسه صلح، «ملا برادر»، یکی از اعضای ارشد طالبان که در پاکستان زندانی است، آزاد شود.
آقای موسی‌زی گفت: «دلیلی که ملا برادر در زندان است، این است که او با دولت افغانستان در تماس بود تا باشد که مذاکرات سیاسی بین دولت افغانستان و طالبان آغاز شود و راه حل صلح آمیز برای ختم جنگ جستجو شود. به این دلیل رهایی ملا برادر می تواند یک گام مثبت برای تقویت تلاش های صلح در افغانستان باشد».
مقام های حکومت پاکستان اخیرا گفته اند که ملا برادر از زندان آزاد خواهد شد.
سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت که آزادی ملا برادر نشان دهنده صداقت پاکستان برای حمایت از پروسه صلح نیز می‌باشد: «آزادی ملا برادر و دیگر رهبران طالبان جزیی از حمایتی است که پاکستان می تواند از پروسه صلح افغانستان بکند. تلاش های دیگرش تسهیل تماس مستقیم و مذاکرات بین شورای عالی صلح و رهبران طالبان است».
این در حالی است که از سرنوشت زندانیان آزاد شده طالبان، اطلاعی در دست نیست. برخی افراد بر این باورند که این اعضای طالبان به جای کمک به روند صلح، به جبهات جنگ علیه حکومت افغانستان و نیروهای خارجی می پیوندند که این مساله باعث شعله ورتر شدن جنگ می شود.
پاکستان چندی پیش حدود ۳۰ تن از اعضای زندانی طالبان در آن کشور را از زندان آزاد کرد؛ اما هنوز نتایج مثبت آزادی این زندانیان بر پروسه صلح مشخص نیست.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.