وزارت خارجه: می‎خواهیم در عربستان و یا ترکیه با طالبان گفت‎وگو کنیم

/

وزارت خارجه می‌گوید که حکومت آماده است تا مذاکره با طالبان را به صورت جدی تعقیب کند. مقام‌های وزارت خارجه می‌گویند قرار است مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان در عربستان یا ترکیه انجام شود.
این در حالی است که حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان چند ماه پیش گفت که یگانه آدرس برای مذاکره با طالبان، دفتر قطر است و کشورهای دیگر نمی‌توانند به صورت پراکنده گفت‌وگوهای صلح را به پیش ببرند.
جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «دولت افغانستان آماده است تا یک دفتر مذاکرات در یکی از کشورهای اسلامی منطقه ایجاد شود؛ ترجیحا در عربستان سعودی یا جمهوری ترکیه؛ تا باشد که نماینده‌گان باصلاحیت طالبان بتوانند با نماینده‌گان شورای عالی صلح تماس حاصل کنند و زمینه مذاکرات مستقیم بین دو طرف ایجاد شود».
با این هم، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت که حکومت ترجیح می‌دهد تا مذاکره با طالبان در داخل این کشور به پیش برده شود. او گفت در هر جایی از افغانستان که طالبان بخواهند می‌توانند دفتر ایجاد کنند و مذاکرات مستقیم صلح را به پیش ببرند.
موسی‌زی گفت در صورتی که طالبان به هردلیلی نخواهند در افغانستان دفتر داشته باشند، حکومت حاضر است مذاکرات با این گروه را در ترکیه و یا عربستان به پیش ببرد.
این در حالی است که رییس‌جمهور کرزی در پیام خود به مناسبت عید فطر گفت در صورتی که طالبان پرچم‌شان را در افغانستان بلند می‌کردند، پرچم این گروه دوباره پایین نمی‌شد. کرزی گفت طالبان در دفتر قطر صاحب نه بلکه در آن جا مهمان بودند. رییس جمهور کرزی خطاب به طالبان گفت «خانه بیگانه‌ها هیچ وقت از ما نمی‌شود».
مذاکرات بر سر توافقنامۀ دوجانبه امنیتی
سخنگوی وزارت خارجه افغانستان می‌گوید مذاکرات غیررسمی بر سر سند همکاری‌های امنیتی بین افغانستان و ایالات متحده امریکا ادامه دارد. حکومت افغانستان مذاکرات بر سر این توافقنامه را در ماه جون، در واکنش به برافراشته شدن پرچم طالبان در قطر به حالت تعلیق در آورد. حکومت می‌گوید اکنون مذاکرات غیررسمی بر سر این موافقتنامه آغاز شده است. آقای موسی‌زی گفت: «روی یک موافقتنامه امنیتی دو جانبه بین افغانستان و ایالات متحده امریکا سه دور مذاکرات رسمی انجام شده و مذاکرات غیررسمی نیز ادامه داشته در این مورد و پیشرفت هایی صورت گرفته، خاصتا در مورد ایجاد یک متن مشترک مسوده این موافقتنامه».
آقای موسی‌زی گفت در صورتی که امضای این توافقنامه به صلح و امنیت در افغانستان منجر شود، از سوی حکومت افغانستان امضا خواهد شد: «در صورتی که متن نهایی موافقتنامه منعکس کننده منافع اساسی افغانستان باشد، در راستای تامین امنیت، تامین صلح و تقویت دموکراسی جوان افغانستان باشد، ما کاملا آماده هستیم تا چنین موافقتنامه امنیتی را با جانب ایالات امریکا به امضا برسانیم».
این در حالی است که مقام های امریکایی تلاش می کنند تا این موافقتنامه پیش از آغاز کمپاین های انتخاباتی در افغانستان امضا شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.