وزارت خارجه: نقش معتصم در گفت‎‏وگوهای صلح برجسته است

2 ثور 1393/

mnandegar-3وزارت امور خارجه کشور بر این باور است که نقش آغا جان معتصم از رهبران پیشین و برجسته طالبان هنوز هم در پیشبرد گفتگوهای صلح کشور برجسته است.
احمدشکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته طی یک نشست خبری اظهار داشت که شورای عالی صلح با آغا جان معتصم در تماس است.
آقای مستغنی تصریح نمود: « شورای عالی صلح با آغا جان معتصم در تماس است. هنوز هم نقشی را که وی در پیشرفت تلاش های صلح و آغاز عملی مذاکرات صلح با طالبان ایفا کرده می تواند برجسته می باشد».
وی در مورد وضعیت محدودیت بالای آغا جان معتصم در امارات متحده عربی نیز گفت که این محدودیت ها به خاطر نگرانی های امنیتی از سوی امارات متحده بالای وی صورت گرفته بود.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: « چندی قبل یک سری محدودیت ها امنیتی به نسبت نگرانی های که وجود داشت برای وی در امارات متحده عربی وضع شده بود. چون این پروسه یک پروسه ی بسیار حساس است. وی یک نقش بسیار بارز را دارد. به خاطر امنیت خود ایشان نگرانی هایی وجود داشت لذا محدودیت های امنیتی وضع شده بود».
آقای مستغنی در مورد این که فعلا آغا جان معتصم در کجا به سر می‌برد معلوماتی ارایه نکرد.
گفتنی است که یک عضو شورای عالی صلح پیش از این گفته بود که قرار است که آغا جان معتصم به کابل یا ترکمنستان انتقال داده شود.
این عضو شورای عالی صلح خاطرنشان ساخته بود که یک مقام بلند پایه از ریاست جمهوری افغانستان بخاطر انتقال آقای معتصم به دوبی سفر کرده بود.
وی تاکید کرده بود که تاهنوز برای وی معلوم نیست که آغا جان معتصم به کابل آمده و یا به ترکمنستان رفته است.
این گفته ها در حالی مطرح می گردد که گزارش هایی تایید ناشده‌یی وجود دارد که آغاجان معتصم از امارات متحده عربی به کابل آمده؛ اما حکومت افغانستان و شورای عالی صلح، تا حال در این مورد رسماً چیزی نگفته است.
در همین حال، مولوی قلم الدین عضو شورای عالی صلح گفته است که آقای معتصم از نفوذ زیادی در خطوط طالبان مسلح برخوردار است و می‌تواند نقش مهم را در پروسه صلح بازی کند.
وی تصریح نموده است: « آغاجان معتصم با طالبان روابط نزدیک دارد و تا چندی قبل نیز در خطوط آنان قرارداشت. او می تواند با استفاده از همین روابط اش با طالبان در پروسه صلح نقش مهمی را ایفا کند. به گمان اغلب در دوبی نیز بخاطر جلوگیری فعالیت هایش نظر بند گردید».
وی نیز تاکید نموده است که افغانستان جای مناسبی برای مذاکرات صلح است؛ زیرا به گفته او؛ حلقات استخباراتی منطقه نمی تواند در داخل این کشور این پروسه را مختل کند.
از سوی دیگر، سخنگوی وزارت خارجه کشور از اعتراض شدید افغانستان به ایران نسبت به اعدام ۴ افغانی که در این اواخر به جرم انتقال موادمخدر متهم بودند، خبر داد.
آقای مستغنی بیان داشت: « دولت افغانستان ضمن آن‌که هر نوع اعمال جنایت کارانه و جرایم مربوط به مواد مخدر را محکوم می‌کند و قابل مجازات می‌داند؛ مگر ما در پیوند به اعدام ۴ تن از اتباع افغانستان در شهر اصفهان ایران اعتراض و نگرانی شدید خود را قبلا هم ابراز داشتیم و یکبار دیگر به این اعتراض از جانب وزارت خارجه تاکید می کنم».
وی همچنین گفت: « در گذشته دولت افغانستان بارها با مقامات ایرانی نگرانی خود از این ناحیه ابراز داشته اند و از جانب ایران تقاضا صورت گرفته است که در مجازات افغان‌های محکوم به اعدام حداقل به حبس ابد کاهش پیدا کند که در گذشته یک سری از این تقاضا موثر هم واقع شده است».
وی از دولت ایران خواست تا در مورد محاکمه افغان‌ها با شفافیت برخورد نموده؛ نماینده‌گی های افغانستان در جریان گذاشته شده و همچنین حق دسترسی متهمان به قونسولگری ها و سایر نمایندگانی های افغانستان در ایران و همچنین حق دسترسی نمایندگی های افغانستان به متهمان داده شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.