وزارت خارجۀ افغانستان: در کنفرانس ناتو خواهان افزایش کمک‌های مالی می‌شویم

گزارشگر:11 سنبله 1393 ۱۰ سنبله ۱۳۹۳

قرار است حکومت افغانستان در کنفرانس ناتو که در ولز بریتانیا برگزار می‌شود، خواستار افزایش کمک‌های مالی به نیروهای امنیتی گردد. این کشور در حال حاضر به دلیل تاخیر در اعلام نتایج انتخابات در وضعیت حساسی قرار دارد.
در این کنفرانس، کشورهای عضو ناتو تعهدشان در مورد ادامه حمایت مالی و آموزش به نیروهای امنیتی افغانستان را تجدید می‌کنند. mnandegar-3اعضای ناتو در کنفرانس شیکاگو که در سال ۲۰۱۲ برگزار شد، سالانه چهار میلیارد دالر کمک مالی برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان پیشنهاد کردند.
اما وزارت خارجه افغانستان می‌گوید حالا گفت‌وگوها با کشورهای حامی برسر افزایش این کمک‌ها ادامه دارد.
شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز دوشنبه ۱۰ سنبله ۱۳۹۳ در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «یکی از مواردی که مدنظر است بالایش بحث صورت بگیرد، پیشنهاد جمهوری اسلامی افغانستان مبنی بر غور مجدد روی تخمین زنی مصارف است که از ۴٫۱ به ۵٫۵ میلیارد دالر افزایش یابد.»
آقای مستغنی گفت که در حال حاضر کمیته‌هایی که از افغانستان برای شرکت در کنفرانس ولز رفته اند، برسر افزایش کمک‌ها بحث و تبادل نظر می‌کنند.
کنفرانس ناتو در ولز زمانی برگزار می‌شود که افغانستان در وضعیت حساسی قرار دارد. روند تفتیش و ابطال آرای ناپاک هنوز ادامه دارد و رییس جمهور جدید که قرار بود در این کنفرانس شرکت کند، هنوز تعیین نشده است.
مقام‌های امنیتی افغانستان گفته اند که نیروهای داخلی به حمایت ناتو نیاز دارند و افغانستان هنوز نمی‌تواند معاش و سایر نیازمندی‌های مربوط به نیروهای امنیتی را از عایدات خود بپردازد.
ادامه حضور و حمایت جامعه جهانی به امضای موافقتنامه امنیتی بین افغانستان و امریکا نیز وابسته است. ناتو نیز گفته است در صورتی که موافقتنامه جدیدی بین افغانستان و ناتو امضا نشود، هیچ چوکات قانونی وجود ندارد که ادامه حضور نیروهایش در افغانستان را مشروعیت بخشد.
رییس جمهور کرزی از امضای موافقتنامه امنیتی با امریکا امتناع ورزیده و شرط هایی را مطرح کرده است که هنوزهم برسر آن‌ها پا فشاری می‌کند.
دو نامزد ریاست جمهوری وعده کرده اند که در صورت پیروزی، موافقتنامه امنیتی با امریکا را امضا می‌کنند. وزارت خارجه افغانستان می‌گوید در رابطه به ادامه حضور نیروهای ناتو نیز در کنفرانس ولز مذاکره می‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
در همین حال، دولت افغانستان فیصله کرده است که بسم الله محمدی، وزیر دفاع به نماینده‌گی از افغانستان در نشست ولز شرکت کند. در حالی که انتظار جامعه جهانی این بود که رییس جمهور جدید در این کنفرانس شرکت کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.