وزارت داخله افغانستان: پاکستان از حملات ضد بشری دست‌ بردارد

/

وزارت داخله افغانستان از نظامیان پاکستان خواست حملات راکتی بر خاک افغانستان را متوقف کنند. مقام‌های این وزارت می‌گویند در اثر این حملات دو تن از ساکنان ولسوالی مروره در ولایت کنر کشته و دو تن دیگر زخمی شده اند.
براساس اظهارات مقام‌های امنیتی افغانستان هفت راکت شب شنبه در ولسوالی «مروه» ولایت کنر، در شرق افغانستان فرود آمده است.
صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان روز شنبه، در یک کنفرانس خبری گفت: «وزارت داخله به شدیدترین الفاظ این عمل ضد بشری، ضد انسانی و خلاف قوانین بین‌المللی نظامیان پاکستان را محکوم می‌کند و خواهان توقف فوری این حملات است».
حملات راکتی از سه سال به این سو بر مناطق شرقی افغانستان ادامه دارد. سال گذشته این حملات در طول ماه های بهار و تابستان ادامه یافت.
آقای صدیقی گفت افغانستان تمام تلاش خود را برای توقف این حملات به خرج خواهد داد: «حکومت بازهم تلاش خواهد کرد تا از مراجع قانونی، بین‌المللی به حیث یک کشور مسوول در منطقه بالای پاکستان فشار خواهد آورد تا این‌‍‌ها از این کار دست بکشند».

پالیسی جدید پولیس
در همین حال، وزارت داخله پالیسی جدیدی را برای ده سال آینده پولیس این کشور تهیه کرده و در اختیار کشورهای کمک کننده قرار داده است. بر اساس این برنامه، پولیس افغانستان به سوی وظایف اصلی خود که تنفیذ قانون است، حرکت می کند.
پولیس ملی افغانستان در حال حاضر با سلاح‌های سبک و سنگین مجهز است و در ولایات ناامن و ظیفه جنگ علیه طالبان را نیز بر دوش دارد. اما مقام‌های وزارت داخله می‌گویند بر اساس پالیسی جدید، نیروهای پولیس بیشتر نقش مدنی، و مدافع حقوق و دارایی‌های مردم را خواهند داشت. آقای صدیقی در این مورد گفت: «این پلان درازمدت است که در هر بخش برنامه‌های مشخص دارد. یکی از مسایلی که زیاد بالای آن تاکید می‌کنیم، روی چگونگی پولیس مردمی است که ما چگونه می‌توانیم پولیس را در بین مردم جای دهیم».
سخنگوی وزارت داخله همچنان خاطرنشان کرد که حدود ۳۰ کشور کمک‌کننده از پالیسی جدید پولیس افغانستان استقبال کرده و تعهد نموده اند که به منظور مسلکی شدن این نیروها کمک کنند.
افغانستان در حال حاضر بیش از ۵۰ هزار سرباز پولیس دارد. وزارت داخله همواره تاکید کرده است که پولیس باید نقش اساسی خود را ایفا کند و این نیروها برای مقابله با شورشیان استفاده نگردند.
وزارت داخله می‌گوید قرار است براساس پالیسی جدید، با فساد و کارشکنی در صفوف پولیس به صورت عملی و گسترده مبارزه شود. وزارت می‌گوید این پالیسی با درنظرداشت نیازمندی‌ها، پاسخگویی و ضروریات نیروهای پولیس تهیه شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.