وزارت داخله: اوضاع بهبود می‌یابد

1 میزان 1393/

وزارت داخله می‌گوید پس از امضای موافقتنامه تشکیل حکومت وحدت ملی، بین اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله، خشونت‌ها، حملات طالبان و جرایم جنایی در کابل و ولایات به صورت چشم‌گیری کاهش یافته است.
با پایان بن بست سیاسی، مقام‌ها در وزارت داخله افغانستان می‌گویند اوضاع امنیتی بهبود خواهد یافت، زیرا دلیل اصلی افزایش ناامنی‌ها در ماه‌های اخیر، سردرگمی و آینده نامعلوم وضعیت سیاسی بود. این در حالی است که طالبان در تابستان امسال حملات تهاجمی گسترده‌یی را در چندین ولایت افغانستان راه‌اندازی کردند.mnandegar-3
مقام‌های امنیتی گفته‌اند طالبان می‌خواستند با استفاده از اوضاع مبهم سیاسی، بر نیروهای امنیتی داخلی فشار وارد کنند و ثابت سازند که این نیروها بدون حمایت نیروهای بین‌المللی توان دفاع از افغانستان را ندارند. ولایت‌های کندز، فاریاب، هلمند، غور و غزنی در یک ماه اخیر شاهد حملات سنگین طالبان بودند.
صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله روز دوشنبه (۳۱ سنبله/ ۲۲ سپتمبر) در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «طالبان در تابستان در اهدافی که برای خود تعیین کرده بودند، ناکام ماندند. انتخابات تاثیر بد بر وضعیت امنیتی داشت اما خوشبختانه بن بست به پایان رسید و شما شاهد بهبود امنیت در مجموع خواهید بود.»
مقام‌ها در وزارت داخله می‌گویند طی ۲۴ ساعت پس از امضای مواقفتنامه امنیتی، سطح حملات تروریستی و جرایم جنایی کاهش یافته است. سید عبدالغفار سیدزاده، رئیس مبارزه با جرایم جنایی وزارت داخله افغانستان گفت: «از ۷ بجه صبح دیروز تا ۷ صبح امروز که ما گزارش‌ها را از سراسر افغانستان جمع آوری کردیم، گراف جرایم پایین آمده و در ۲۴ ولایت هیچ جرمی واقع نشده است.»
این مقام وزارت داخله افغانستان گفت که بیکاری و سردرگمی سیاسی در دو ماه اخیر ناامنی‌ها و حملات طالبان را افزایش داده بود. سیدزاده گفت ۲۴ ولایت افغانستان در یک شبانه روز گذشته شاهد هیچ حمله تروریستی نبوده است که چنین کاهشی خلاف انتظار است.
اما هنوز روشن نیست که این کاهش در خشونت‌ها حتماً به دلیل امضای این موافقتنامه باشد، زیرا طالبان با رد کردن حکومت جدید افغانستان، گفته اند که به جنگ خود ادامه می‌دهند.
آماده‌گی برای مراسم تحلیف
وزارت داخله افغانستان از آمادگی‌ها برای تامین امنیت مراسم تحلیف خبر داد. صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفت شهر کابل از چند روز به این سو تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارد و این تدابیر تا روز تحلیف ادامه خواهد یافت: «نیروهای پولیس افغانستان مسوولیت تامین امنیت هرنوع برنامه و مراسم تحلیف را دارند. ما آماده هستیم و هیچ نوع نگرانی در مورد اتخاذ تدابیر نداریم.»
تیم‌های انتخاباتی دو نامزد گفته اند که مراسم تحلیف احتمالا در روز دو شنبه هفته آینده برگزار خواهد شد. کمیسیونی که برای برگزاری مراسم تحلیف موظف شده، قرار است دعوت‌نامه‌هایی را برای مقام‌های کشورهای دیگر نیز بفرستد.
انتظار می‌رود افغانستان مراسم انتقال قدرت را به صورت باشکوهی برگزار کند. تیم‌های انتخاباتی نیز تاکید کرده اند که مراسم تحلیف نباید دست کم گرفته شود.
تصمیم‌های اولیه برای برگزاری مراسم تحلیف این بود که در این مراسم مهمانان خارجی شرکت نداشته باشند و تنها به حضور مقام‌های داخلی در این مراسم بسنده شود ولی حالا کمیسیون برگزاری این مراسم تلاش می‌کند تا این مراسم را با شکوه‌تر برگزار کند.

اشتراک گذاري با دوستان :