وزارت داخله در جلسه استجوابیه مجلس: عـرصه را بر تـوزیع کننـده‌گان مواد مخدر تنـگ ساخته‌ایم

گزارشگر:سه شنبه 4 عقرب 1395 ۳ عقرب ۱۳۹۵

مجلس نماینده‌گان در پیوند به چگونگی تداوی معتادان در کشور، وزرای امور داخله، صحت و مبارزه با مواد مخدر را استجواب کرد.
نماینده‌گان مجلس از افزایش شمار معتادان در کشور ابراز نگرانی کردند و تاکید ورزیدند که وزارت های مربوطه باید اقدامات لازم را برای تداوی معتادان و سخت گیری در توزیع مواد مخدر روی دست گیرند.
mandegar-3به همین دلیل، تاج محمد جاهد وزیر داخله، فیروزالدین فیروز وزیر صحت، سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدر و بازمحمد احمدی معین مبارزه با مواد مخدر در نشست روز دوشنبه (۳عقرب) مجلس فرا خوانده شدند.
فیروز الدین فیروز وزیر صحت اعتیاد به مواد مخدر را سونامی خاموش خواند که به گفته وی خطر آن کم تر از تهدید تروریزم نیست.
آقای فیروز در راستای تداوی معتادان در کشور گفت که در سال جاری ۱۰۹مرکز تداوی معتادان در ۳۱ ولایت کشور به جز از ولایت های ارزگان، نورستان و زابل، فعال شده است که صدها معتاد در آن تحت تداوی قرار گرفته اند.
به گفته وی، با وجود تلاش در جهت تداوی معتادان، در کشت، تولید، و توزیع مواد مخدر افزایش یافته است و دست رسی آسان به مواد مخدر، روند تداوی معتادان را با مشکل مواجه ساخته و به همین دلیل حدود ۶۰ درصد معتادان که تداوی می شوند دوباره به مصرف مواد مخدر رو می آورند.
او یاد آور شد، پولی که در توزیع مواد مخدر هزینه می‌شود به مراتب بیشتر از بودجه‌یی است که دولت برای تداوی معتادان در نظر گرفته است و اگر یک راه حل مشخص سنجیده نشود، تداوی معتادان کار سختی خواهد بود.
سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدر نیز خاطر نشان کرد که این وزارت یک برنامه عمل تطبیقی را برای استراتیژی مبارزه با مواد مخدر آماده کرده است.
خانم عظیمی افزود که این وزارت نیز در راستای تداوی معتادان ۲۰ کلینیک تداوی معتادان را آماده بهره برداری ساخته و در اختیار وزارت صحت عامه قرار داده است.
به گفته وی، وزارت مبارزه با مواد مخدر در هماهنگی با سایر وزارت ها یک کمپاین وسیع بسیج ملی را به منظور آگاهی دهی به مردم در راستای اضرار مواد مخدر به راه انداخته است و نیز مضامینی را در این خصوص درج نصاب تعلیمی و تحصیلی کرده است تا به شاگردان مکاتب و دانشجویان دانشگاه ها نیز آگاهی داده شود.
تاج محمد جاهد وزیر امور داخله از اراده قوی دولت در مبارزه با مواد مخدر سخن زد و یاد آور شد، با آن‌که نیروهای امنیتی در یک جنگ نا اعلام شده تروریزم جهانی قرار دارند ولی پولیس در هماهنگی با سایر نهادها در جهت مبارزه با تولید، کشت و قاچاق مواد مخدر کارهای را انجام داده است و قاچاقبران زیادی را بازداشت کرده است.
آقای جاهد، ظرفیت کنونی معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله را ناکافی خواند و یاد آور شد که امکانات این معینیت نسبت به گذشته کمتر شده است.
بازمحمد احمدی معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله هم تأکید ورزید که پولیس این معینیت عرصه فروش مواد مخدر را بر توزیع کننده گان تنگ ساخته است.
آقای احمدی افزود که پولیس مبارزه با مواد مخدر در سال جاری تنها در کابل ۳۹۲عملیات ضد فروشنده گان کوچک و بزرگ مواد مخدر را در کابل به راه انداخته است که در این جریان ۱۸۰ فروشنده بازداشت و به پنچه قانون سپرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.