وزارت داخله در واکنش به اظهارات یک فرمانده انگلیسی: طالبان قادر به تصرف یک ولسوالی هم نیستند

8 جدی 1392/

داخلۀ افغانستان اظهارات یک فرمانده بریتانیایی را رد کرد که گفته است پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، احتمالاً برخی از نقاط این کشور در کنترول طالبان در خواهند آمد.
در حال حاضر امنیت سراسر افغانستان توسط نیروهای امنیتی داخلی تامین می‌شود و مقام‌های امنیتی گفته اند که طالبان در سال ۲۰۱۳ بیشترین تلاش را به خرج دادند تا مناطقی را تصرف کنند اما به این هدف نرسیدند.
صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان روز شنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «محاسبۀ نیروهای امنیتی افغانستان بسیار متفاوت است. ما در هیچ جای نگذاشته‌ایم که مناطق در دست طالبان بیفتد.mandegar-2
برعکس ما مناطق زیادی را از وجود مخالفین پاکسازی کرده‌ایم».
هرچند گروه طالبان در سال ۲۰۰۱ توسط حملات هوایی و زمینی نیروهای ایتلاف به شدت شکست خورد و تا سه سال پس از آن نیز این گروه فعالیت محسوسی در افغانستان نداشت. اما در سال ۲۰۰۴ طالبان حملات پراکنده‌یی را در کابل و برخی از ولایت آغاز کردند. حملات این گروه با گذشت هر سال گسترده تر شد تا جایی که در سال های گذشته حتی کابل شاهد این حملات بود.
اکنون که افغانستان در آستانه فرارسیدن سال ۲۰۱۴ قرار دارد و قرار است تا اخیر آن سال تمام نیروهای بین المللی افغانستان را ترک کنند، نگرانی‌ها از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان بیشتر شده است.
آقای صدیقی گفت: «طالبان به حیث یک رژیم شکست خورده و از بین رفته است. بقایای این گروه نمی‌تواند تهدیدی برای افغانستان باشد. این گروه توانایی گرفتن یک ولایت و یا حتا یک ولسوالی را ندارد. این اظهارات کاملاً بیجا و دور از واقعیت است».
مبارزه با جرایم
در همین حال، وزارت داخله می‌گوید در تمام ولایات مدیریت‌های امور خانواده‌گی را ایجاد کرده تا از قضایای خشونت علیه زنان و کودکان جلوگیری کند. این در حالی است که خشونت علیه زنان و کودکان در ماه‌های اخیر افزایش یافته است. بریده شدن لب و بینی خانم جوانی به نام ستاره توسط شوهرش در هرات و چندین واقعه خشونت در بغلان، لوگر و هرات، نگرانی ها در مورد وضعیت زنان و کودکان را یک بار دیگر بیشتر کرد.
اما وزارت داخله می‌گوید تدابیر جدی را برای جلوگیری از چنین خشونت‌هایی روی دست گرفته است: «در قسمت محو جرایم و محو خشونت علیه زنان و اطفال به بسیج سراسری نیاز است. مردم باید کوچک ترین قضایای خشونت را با پولیس شریک کنند. پولیس با تمام قوت این قضایا را بررسی می کند».
سخنگوی وزارت داخله گفت که پولیس در تلاش است تا تمام مرتکبین خشونت علیه زنان و کودکان را بازداشت کند. این وزارت چندین تن از متهمانی را که به اتهام خشونت بازداشت شده اند، به خبرنگاران نشان داد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.