وزارت داخله: نگران داعش نیستیم

دو شنبه 20 دلو 1393/

وزارت داخلۀ افغانستان می‎گوید که هیچ گروه هراس‌افگن به شمول داعش، نمی‌تواند در کشور لانه بسازد و علیه نیروهای امنیتی فعالیت نماید. این وزارت می‌گوید اراده جدی مبارزه با داعش در بین نیروهای امنیتی وجود دارد.
ساکنان محل در چند ولایت افغانستان ادعا کرده‌اند که شاهد حضور جنگجویانی با پرچم‌های سیاه بوده اند. نماینده‌گان پارلمان mnandegar-3نیز چندی پیش از حضور جنگجویان داعش یا «دولت اسلامی» در افغانستان هشدار دادند و تاکید کردند که این گروه نباید امکان حضور در افغانستان را بیابد.
سناتوران در مجلس سنا نیز گفته‌اند که افراد وابسته به داعش همراه با خانواده‌های شان در ولسوالی خاک افغان ولایت زابل جابجا شده و مردم محل را مجبور کرده اند که از خانه‎های شان کوچ کنند. نیروهای محلی امنیتی گفته اند که افراد مربوط به داعش در یکی از مناطق دور افتاده ولایت فراه نیز به فعالیت آغاز کرده اند.
وزارت داخله افغانستان حضور این گروه در افغانستان را نه رد و نه تایید می‌کند و در عین زمان می‌گوید که اراده جدی برای مقابله با این گروه وجود دارد. صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان روز یک شنبه (۱۹دلو/ ۸ فبروری) در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «مردم افغانستان و نیروهای دفاعی کشور این اراده قوی را دارند. کسانی که به نام داعش، همکاران القاعده یا زیر هر نام و هر پرچمی در افغانستان فعالیت کنند، سرکوب می شوند و از بین می‌روند».
به باور مقام‌های این وزارت، طالبان با تغییر نام تلاش می‌کنند از رسانه‌ها سوء استفاده کنند و رعب و وحشت بیشتر خلق نمایند؛ ولی این گروه نمی‌تواند برای افغانستان در عمل تهدید جدی تلقی شود.
تهدید جدی
اما آگاهان مسایل نظامی می‌گویند داعش یا «دولت اسلامی» یک تهدید جدی برای افغانستان است و نهادهای امنیتی از جمله وزارت داخله باید آماده‌گی‌های بیشتری برای مقابله با این گروه در بهار سال ۱۳۹۴ داشته باشد.
به باور این آگاهان این گروه در حال سربازگیری در افغانستان است و تهدیدهای این گروه به مراتب فراتر از تبلیغات است؛ بنابراین نباید فعالیت‌های این گروه نادیده گرفته شود. جاوید کوهستانی، تحلیلگر مسایل سیاسی می‌گوید: «ما امیدوار هستیم که وزارت داخله افغانستان تدابیر جدی امنیتی را برای جلوگیری از گسترش شبکه داعش روی دست بگیرد. این گروه تهدید جدی است و نباید دست کم گرفته شود».
براساس نقشه داعش یا «دولت اسلامی»، افغانستان و ایران به نام خراسان نام گذاری شده اند و آگاهان مسایل نظامی می‌گویند این گروه می‌خواهد تا خلافت اسلامی را زیر نام خراسان گسترش دهد.
در همین حال وزارت داخله می‌گوید نهادهای استخباراتی عملیاتی را در مناطقی که از حضور افراد مسلح با پرچم داعش گزارش شده است، شروع می‌کنند: «نهادهای استخباراتی و کشفی ما به شدت کار می‌کنند روی این مساله تا واضح شود که واقعاً بین این گروه ها در افغانستان با داعش کدام ارتباطی وجود دارد یا خیر».
متحدان منطقه‌یی
فعالیت گروه داعش در افغانستان پیشینه‌یی ندارد. این گروه ملا عمر رهبر طالبان را به دیده تحقیر می‌‌بیند و در هفته‌های اخیر گزارش‌هایی در مورد رویارویی داعش با جنگجویان طالبان نیز به نشر رسیده است. آگاهان مسایل نظامی نیز می‌گویند که داعش و طالبان اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند.
تحلیلگران می‌گویند طالبان یک گروه افغانی است و هدف این گروه محدود به افغانستان است، در حالی که داعش هدف گسترده تر دارد و می‌خواهد خلافت اسلامی را در سراسر کشورهای اسلامی به وجود آورد. به این دلیل گروه‌های تندروی که در افغانستان و منطقه فعالیت می‌کنند به آسانی مجذوب شعارهای داعش می‌شود و به این گروه می‌پیوندند.
به جز طالبان، برخی گروه‌هایی در داخل افغانستان فعالیت دارند که شعارهای مشابه با داعش را سر می‌دهند. حزب التحریر یکی از همین گروه‌ها است. تصور می‌شود که این حزب در بدخشان، تخار و سایر ولایات شمالی افغانستان به شمول کابل فعالیت دارد.
در آخرین تظاهراتی که در منطقه هودخیل کابل در اعتراض به نشر کاریکاتور پیامبر اسلام در نشریه شارلی ابدو راه اندازی شد، تظاهرکننده‌گان شعارهای خلافت اسلامی سر می دادند. حزب التحریر در برخی از مراکز آموزشی و تحصیلی نیز پیروانی دارد ولی این گروه تا هنوز دست به خشونت نزده است.
آگاهان به این باورند که گروه‌های تندرو در داخل افغانستان و آسیای میانه می‌توانند بستر مناسبی را برای فعالیت‌های داعش در منطقه فراهم کنند، از این رو نیروهای امنیتی باید این تهدید را جدی بگیرند و برای مقابله با آن تلاش کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :