وزارت دفاع ملی: تفاهمنامه‌یی با طالبان در هلمند نداشتیم

گزارشگر:سه شنبه 4 حوت 1394 ۳ حوت ۱۳۹۴

وزارت دفاع ملی می‌گوید که هیچ معامله‌یی با طالبان در هلمند نداشته‌اند.
یک مقام بلندپایۀ این وزارت دیروز در مورد عقب‌نشینی ارتش از دو ولسوالی ولایت هلمند توضیح داد. سربازان ارتش در یک هفتۀ ‌اخیر قرارگاه‌های خود در ولسوالی‌های موسی قلعه و نوزاد را ترک کردند که پرسش‌هایی را برانگیخته است.
mandegar-3ولایت هلمند در زمستان سال جاری شاهد درگیری‌های خونینی بود. طالبان در این ولایت دست به حملات گسترده زدند و تلفاتی را نیز به نیروهای افغان وارد کردند. شدت حملات طالبان در هلمند به حدی بود که قطعاتی از نیروهای امریکایی دوباره در این ولایت مستقر شدند.
در تازه‌ترین مورد دو ولسوالی موسی قلعه و نوزاد در هلمند پس از خروج نیروهای دولتی به دست طالبان افتادند. تحلیلگران گفته‌اند که ترک عمدی دو ولسوالی شاید در نتیجه تفاهم حکومت با طالبان صورت گرفته باشد، به خصوص در زمانی که گفت‌وگوهای صلح نیز در جریان است و طالبان خواهان تسلط بر برخی از ولایات هستند.
اما جنرال مراد علی مراد، معاون رییس ستاد ارتش روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «ما تعداد زیادی از پوسته‌هایی‌که داشتیم، مصمم شدیم تا آن‌ها را جمع کنیم و به یک قوت عملیاتی تبدیل کنیم تا بتوانیم در فصل بهار از تلفات و ضایعات خود جلوگیری کنیم و از طرف دیگر قوت‌های خود را در برابر آن‌ها [طالبان] آماده بسازیم.»
این مقام وزارت دفاع افغانستان گفت هیچ‎گونه تفاهمنامه بین نیروهای دولتی و طالبان در رابطه به جنگ هلمند و ترک ولسوالی‌ها در این ولایت وجود ندارد: «در ولایت هلمند هیچ‌نوع تفاهمنامه‌یی بین نیروهای امنیتی و دشمنان مردم افغانستان به امضا نرسیده است. به نماینده‌گی از وزارت دفاع به شما اطمینان می‌دهم که هیچ نوع تشویشی نه شما داشته باشید و نه هم مردم افغانستان داشته باشند.»
ناامیدی به پروسه صلح
مقام‌های وزارت دفاع می‌گویند تا یک ماه دیگر جنگ‌های سختی در افغانستان آغاز خواهد شد و معلومات دقیقی از آماده‌گی‌های طالبان و سایر گروه‌های تروریستی وجود دارد.
این در حالی است حکومت افغانستان به پروسه صلح امیدوار است و قرار است در روزهای آینده، چهارمین نشست چهارجانبه در کابل برگزار شود. هنوز طالبان در این نشست‌ها حضور ندارند اما مقام‌ها در وزارت دفاع می‌گویند همزمان با گفتگوهای صلح، آمادگی برای جنگ نیز گرفته شده است.
جنرال مراد در این مورد گفت: «دشمنان مردم افغانستان و حامیان خارجی‌شان هنوزهم به پروسه صلح متعهد نیستند. این‌ها به مردم افغانستان و آرزوهای مردم افغانستان متعهد نیستند و به لجاجت‌شان ادامه خواهند داد.»
وزارت دفاع می‌گوید تمام قول‌ارتش‌ها و نیروهای پولیس و امنیت ملی آماده‌گی‌های کافی برای دفاع از افغانستان در بهار سال آینده دارند.
شکست طالبان در دند غوری
نیروهای امنیتی افغانستان در زمستان جاری از تسلط گروه طالبان بر ولایت بغلان جلوگیری کردند. براساس معلومات نهادهای امنیتی، طالبان در فصل زمستان تمام جنگجویان خود را از ولایات شمال در بغلان متمرکز کردند تا بتوانند این ولایت را تصرف کنند و مرکز افغانستان را با ولایات شمال و شمال شرق قطع نماید.
اما جنرال مراد گفت که طالبان به این هدف خود نرسیدند. در حال حاضر جنگ در ولسوالی‌های دند غوری و دند شهاب‌الدین ادامه دارد و ارتشی افغانستان توانسته است سنگرهای طالبان را تصرف کند و طالبان را از روستاهای بغلان عقب بزند.
جنرال مراد گفت طالبان پس از شکست در بغلان، دست به قطع برق زدند: «تا هنوز شش پایه برق را این‌ها انفجار دادند. امروز برق تکمیل شده بود اما متاسفانه همین لحظه بازهم راپور گرفتم که بازهم یک پایه برق را در بغلان انفجار داده‌اند.»
جنرال مراد در مورد ساخت برخی از تأسیسات در امتداد خط دیورند از سوی نظامیان پاکستانی گفت که بارها این مساله با حکومت پاکستان در میان گذاشته شده و در صورتی که نظامیان پاکستانی دست از ساخت این تأسیسات بر ندارند، نیروهای امنیتی افغان نیز از صلاحیت‌های خود در برابر پاکستان استفاده خواهند کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.