وزارت دفاع ملی: داعـش را از تـوره‌بوره رانـدیم

گزارشگر:سه شنبه 30 جوزا 1396 ۲۹ جوزا ۱۳۹۶

نیروهای امنیتی گفته‌اند که جنگجویان داعش را از توره بوره منطقه مهم استراتژیکی در مرز با پاکستان بیرون کرده‌اند. این جنگجویان هفته گذشته این منطقه را تصرف کرده بودند.
والی ولایت ننگرهار روز دوشنبه گفت که تونل‌ها و مغاره‌های توره بوره در این ولایت شرقی افغانستان “از دست داعش کاملاً آزاد” شده است.
mandegar-3دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع در کابل گفت که بعد از حمله تهاجمی دو روزه “نیروهای امنیتی به تعقیب آنهایی است که فرار کرده اند.” پنج روز پیش بود که جنگجویان داعش، طالبان را از توره بوره راندند. طالبان و داعش همواره در افغانستان بر سر کنترول مناطق جنگیده‌اند.
منطقه توره بوره به عنوان پناهگاه اسامه لادن رهبر مقتول شبکه القاعده شهرت یافت که او بعد از حملات ۱۱ سپتمبر ۲۰۰۱ در آنجا مخفی شده بود. در اوایل ماموریت نیروهای امریکایی در افغانستان توره بوره برای چند روزی شدیداَ بمباران شد.
داعش در آغاز سال ۲۰۱۵ در افغانستان جای پا باز کرد و هیچگاهی صاحب شمار بزرگ جنگجویان نبوده است. ولایت ننگرهار یگانه قرارگاه این گروه دانسته می‌شود، اما از حضور پراکنده این گروه در دیگر ولایت‌ها نیز گزارش می‌شود. این جنگجویان در شرق افغانستان از ماه ها به این سو هدف حملات هوایی ایالات متحده امریکا قرار دارند.
امریکا در ماه اپریل در ننگرهار بزرگترین بمب غیر هست‌ه‌یی موسوم به «مادر همه بمب‌ها» را با تمام تجهیزات آن بر مواضع داعش پرتاپ کرد. با وجود آن به نظر می‌رسد که مبارزه علیه داعش چندان آسان نیست. این گروه تا به حال عامل چندین حمله خونبار در کابل پایتخت بوده است. فقط چهار روز پیش این گروه بر یک مسجد شیعان در منطقه دشت برچی شهر کابل حمله کرد و چهار تن را کشت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.