وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی: خشـکسالی ۲۰ ولایـت را تهـدید می‌کنـد

گزارشگر:یک شنبه 13 جوزا 1397 ۱۲ جوزا ۱۳۹۷

سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی می‌گوید که بیست ولایت کشور با تهدید خشکسالی رو برو است.
عمر محمدی، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی؛ از افزایش خشکسالی در کشور ابراز نگرانی کرده و می‌گوید که بیست ولایت mandegar-3کشور با خطر جدی خشکسالی روبرو هستند.
به گفته سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی، ولایت‌های جوزجان، بادغیس، فاریاب، غور، زابل، قندهار، هلمند، ، ارزگان با ۶۰ در صد در بالاترین سطح تهدید قرار داشته و ولایت‌های غزنی، دایکندی، بامیان، و پنجشیر با ۲۰ درصد در سطح پایین‌تر تهدیدات خشکسالی را نشان می‌دهد.
آقای محمدی تصریح کرد که زراعت و مالداری که عمده‌ترین معیشت باشندگان این ولایت را تشکیل می‌دهد به شدت از خشک‌سالی متاثر شده‌اند.
وی خاطر نشان ساخت که ادارات مربوط در زمینه رسیدگی به خشک‌سالی در جلسات متعدد این بحران را با جدیت بررسی کرده‌اند و تلاش‌هایی در این زمینه انجام شده است.
سخنگوی اداره مبارزه با حوادث طبیعی بیان داشت که این اداره در هماهنگی با وزارت زراعت و انکشاف دهات، مواد غذایی و غیر غذایی را به این ولایت‌ها انتقال داده اند و همچنان ۱۴۵ میلیون افغانی را برای کمک به نیازمندان اختصاص داده است.
وی تاکید کرد که نهادها و سازمان‌های بین المللی نیز در زمینه رسیدگی به بحران خشکسالی، متعهد شده‌اند که به نیازمندان کمک و همکاری کنند.
پیش از این دفتر سازمان ملل متحد برای هماهنگی امور بشردوستانه یا اوچا به تازگی گفته است که امسال حدود چهار میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های فوری بشردوستانه نیازمند می‌باشند.
به گفته این اداره ملل متحد، در فصل زمستان سال گذشته میزان بارندگی در بسیاری مناطق افغانستان تا ۷۰ در صد کاهش یافت که در نتیجه برای پنجمین سال متواتر فصل کاشتن گندم را متاثر ساخته است.
در گزارش اوچا آمده که که بررسی اوضاع نشان می‌دهد که افغانستان با خشکسالی روبرو بوده و این سبب شد تا درخواست بودجه برای «طرح واکنش در برابر نیازمندی‌های بشردوستانه» بازنگری گردد.
در طرح بازنگری شده، اوچا خواستار ۵۴۷ میلیون دالر شده تا کمک‌های عاجل بشردوستانه را در طول سال ۲۰۱۸ به ۴٫۲ میلیون افغان برساند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.