وزارت صحت: تا پایان سال ۴۰۰ مرکز صحی می‌سازیم

گزارشگر:چهار شنبه 3 جوزا 1396 ۲ جوزا ۱۳۹۶

mandegar-3وزارت صحت عامه اعلام کرده است که بر اساس برنامه جدید این وزارت تا ختم سال جاری نزدیک به ۴۰۰ مرکز صحی در سراسر کشور ایجاد خواهد شد.
داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه روز سه شنبه (۲ جوزا) در یک نشست خبری در کابل گفت که هم اکنون حدود ۴۰ درصد مردم افغانستان به مراکز صحی دسترسی معیاری ندارند.
وی افزود: این وزارت به منظور افزایش دسترسی معیاری شهروندان به مراکز صحی برنامه‌یی را روی دست گرفته که بر اساس آن تا ختم سال جاری حدود ۴۰۰ مرکز صحی در سراسر کشور ایجاد خواهد شد.
به گفته وی، هم اکنون۲۴۰۰ مرکز صحی در سراسر کشور فعالیت دارند. میانگین فاصله دسترسی ۶۰ درصد شهروندان به این مراکز یک ساعت (نزدیک به ۵ کیلومتر) و میانگین فاصله دسترسی برای ۴۰ درصد دیگر شهروندان بیش از دو ساعت است.
وزیر صحت عامه خاطر نشان ساخت که با ایجاد مراکز صحی جدید در سال جاری، میزان دسترسی معیاری شهروندان (یک ساعت تا مرکز صحی) ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت.
آقای فیروز، از افزایش مرگ و میر مادران در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت که از هر یکصد هزار مادر به صورت میانگین ۱۲۰۰ مادر هنگام ولادت جان خود را از دست می دهند.
به گفته وی، در سال ۲۰۱۰ میلادی از هر یکصد هزار مادر ۳۷۰ مادر هنگام ولادت جان خود را از دست می داد.
وزیر صحت عامه کشور تصریح کرد که به دلیل بالا بودن آمار مرگ و میر مادران، این وزارت در سال های اخیر برنامه خدمات صحی ویژه برای مادران را نیز روی دست گرفته است.
وی خاطر نشان ساخت که بر اساس این برنامه وزارت صحت تا ختم سال جاری، در تمامی مراکز صحی در کشور یک یا چند قابله استخدام خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.