وزارت صحت: در روز‌هـای عیـد ۱۴ مـورد بیـماری کانگـو ثبت شـده‌است

گزارشگر:شنبه 3 سنبله 1397 ۲ سنبله ۱۳۹۷

مسوولان در وزارت صحت می‌گویند که در سه‌روز عید ۱۴ تن به بیماری تب کانگو مبتلآ شده که یکتن‌شان جان خود را از دست داده‌است.
آنان با نگرانی از گسترش این بیماری، می‌گویند ۱۴ مورد بیماری کانگو را در جریان سه‌روز عید قربان ثبت کرده‌اند.
داکتر مراد مموزی سرطبیب بیمارستان انتانی به رادیو آزادی گفته که نسبت به‌سال‌های گذشته رقم مبتلایان بیماری کانگو در کشور بیشتر شده‌است.
mandegar-3آقای مرادی افزود که در سال جاری این بیماری روبه‌گسترش است، تنها در سه‌روز عید ۱۴ مورد را ثبت کردیم، البته این گزارش نهایی نیست ممکن رقم آن بلند برود، زیرا در برخی شفاخانه‌های دیگر نیز مبتلایان این بیماری منتقل شده، اما ما برای تداوی این بیماری امکانات کافی داریم.
این در حالی‌ست که پیش از این وزارت صحت عامه در آستانۀ فرا رسیدن عید قربان از شیوع بیماری تب کانگو در کشور ابراز نگرانی کرده‌است.
در آخرین گزارش این نهاد که چند روز پیش از عید قربان منتشر شد بود، آمده است که در سال ۲۰۱۸ در ده ولایت افغانستان ۲۴۹ تن به بیماری کانگو مبتلأ شده که ۳۴ تن آن‌ها جان باخته‌اند.
براساس آمار این وزارت در سال گذشته میلادی ۲۴۵ مورد مثبت تب کانگو در کشور ثبت شده بود که از میان ۵۰ تن آن‌ها جان باخته بودند.
بیماری کانگو از راه‌های مختلف هنگام ذبح حیوانات یا پس از آن در جریان تماس انسان‌ها به خون مکروبی حیوانات به انسان سرایت می‌کند.
از سوی هم داکتر عتیق الله مشفق با اشاره به این بیماری، گفته است که به این بیماری بیشتر قصابان و ویترنران متبلا می‌شود که روزانه با حیوانات سرو کار دارند، اما گاه‌گاهی این بیماری از طریق خون نیز به انسان سرایت می‌کند که باید برای جلوگیری آن توجه شود.
وی افزود که تب شدید، درد سر و عضلات، سرخی چشم، ترس از روشنایی، شکم دردی، دل‌بدی و اسهالات از علایم کانگو در وجود انسان‌هاست که به گفتۀ وی در صورت مشاهدۀ این علایم باید بیمار هرچه‌زودتر به مراکز صحی منتقل شود.
متخصصین صحی هم‌چنان تاکید می‌ورزند، کسانی‌که به حیوانات تماس می‌گیرند باید از دست‌کش و لباس‌های مخصوص استفاده کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.