وزارت صحت عامه با ابراز نگرانی از ناامنی‎ها: برخی‎ها رایگان هم حاضر نیستند کودکان‎شان واکسین شود

۳ عقرب ۱۳۹۲

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید واقعات پولیو یا فلج اطفال نسبت به سال گذشته کاهش یافته اما به هدف نهایی که محو این مرض ساری باشد، نرسیده است. حالا تلاش می‌شود که تا پایان سال ۲۰۱۴ واقعات پولیو در افغانستان به صفر برسد.
بیست و چهارم اکتوبر «روز جهانی پولیو» است. هدف از این نامگذاری، محو پولیو یا فلج اطفال در سراسر جهان است. تا حالا این تلاش‌ها در بسیاری کشورها موفق بوده، اما در افغانستان، پاکستان و نیجیریا مواردی از ابتلا به آن ثبت شده است.
وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید هنوز نمی‌تواند واکسین پولیو را به دلیل ناامنی در تمام مناطق افغانستان تطبیق کند، به این دلیل به هدف نهایی خود که عبارت از محو کامل ویروس پولیو می‌باشد، هنوز دست نیافته است.
محو پولیو در کشورهای فقیر از تلاش‌های اصلی سازمان صحی جهان در چند سال اخیر بوده است. ویروس پولیو ساری است و اگر دریک یا چند کشور پولیو وجود داشته باشد، ساکنان کشورهای همسایه نیز در امان نیستند.
افغانستان یکی از سه کشوری است که هنوز ویروس پولیو در آن وجود دارد. وزارت صحت عامه به همکاری چند موسسه بین المللی همه ساله چهار دور کمپاین واکسیناسیون پولیو را در سراسر این کشور به راه می اندازد.
داکتر اکاگل دوست، مسوول معافیت کتلوی ملی در وزارت صحت عامه در گفت‌وگو با دویچه وله گفت: «پارسال در حدود ۳۷ واقعه داشتیم، اما امسال ما ۸ واقعه داریم که سه واقعه در ولایت ننگرهار و پنج و اقعه در کنر است.»
پولیو تنها با واکسین جلوگیری می شود اما در صورتی که یک شخص به ویروس پولیو مصاب شود دیگر قابل علاج نیست. افغانستان ۱۴۵۰ مرکز دایمی واکسین پولیو را در سراسر این کشور ایجاد کرده و در هر کمپاین واکسیناسیون بیشتر از ۵۶ هزار نفر به روستاها می روند و کودکان را واکسین می کنند.
کامپاین واکسین پولیو در کابل
این در حالی است که تا ده سال پیش واقعات مصاب به پولیو در افغانستان به مراتب بیشتر از این بود. مسوولان وزارت صحت عامه می‌گویند افغانستان توانسته واقعات پولیو را در این مدت از ۱۰۰ نفر در هر سال به ۸ نفر برساند.
براساس اظهارات مقام‌ها در وزارت صحت عامه، واقعات پولیو بیشتر در ولایات ناامن و هم سرحد با پاکستان وجود دارد.
آقای دوست می‌گوید: «این ولایات با پاکستان سرحد دارد. بدبختانه در این ولایات ما مشکلات امنیتی داریم و نمی‌توانیم اطفال را سال چند بار واکسین کنیم. بعضی اوقات به صورت مکمل رسیدگی نمی توانیم».
برنامه‌هایی برای مناطق ناامن
وزارت صحت عامه می‌گوید برنامه های ویژه‌یی را برای ۱۴ ولایت افغانستان که ناامن هستند، طرح ریزی کرده است. براساس این برنامه در مناطقی که جنگ ادامه دارد و برنامه واکسین پولیو در وقت معین آن تطبیق نمی شود، به محض پایان جنگ، تیم های واکسین به روستاها می روند و کودکان را واکسین می کنند.
وزارت صحت عامه ولایات ناامن را به سه حوزه تقسیم کرده است. حوزه جنوب که شامل ولایات هلمند، قندهار، ارزگان، زابل و نیمروز می شود. حوزه جنوب شرق مانند غزنی، پکتیا، پکتیکا و خوست و حوزه شرق که شامل ولایات ننگرهار، کنر، لغمان و نورستان می گردد و ولایت فراه نیز از جمله ولایات ناامن به شمار می آید.
آقای دوست در مورد تطبیق واکسین پولیو در این مناطق می گوید: « این مناطق را نه تنها با کمپاین های ملی پوشش می دهیم، بلکه چهار کمپاین محلی هم داریم و در صورتی که کدام واقعه ای پیدا شود، بازهم کمپاین واکسین را تطبیق می کنیم تا مکمل پاکسازی شود».
مسوولان وزارت صحت عامه می‌گویند، نبود آگاهی در بین مردم به یک مشکل بزرگ تبدیل شده است. به گفته آن‌ها، در سایر کشورها مردم پول برای واکسین پولیو می‌پردازند اما در افغانستان در برخی موارد پدرها و مادرها حتی حاضر به تطبیق رایگان واکسین پولیو نیستند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.